No: 279, 2 Aralık 2012, İsrail’in İşgal Altında Bulundurduğu Filistin Devleti Topraklarında Sürdürdüğü Yasadışı Yerleşimler Hk.

İsrail’in işgal altında bulundurduğu Filistin Devleti topraklarında sürdürdüğü yasadışı Yahudi yerleşimlerine yenilerini ekleyerek, Doğu Kudüs ve Batı Şeria’da toplam 3.000 ilave konut inşa edilmesine onay vermesini şiddetle kınıyoruz.

İsrail, uluslararası hukuku ayaklar altına alan bu yasadışı yerleşim faaliyetleriyle bölgede kalıcı ve adil bir barış zeminini bilinçli bir şekilde tahrip etmektedir. Bu tutum, Birleşmiş Milletler Genel Kurulu üyelerinin 29 Kasım günü ezici bir çoğunlukla Filistin Devleti'ne “üye olmayan gözlemci devlet” statüsünü tanıyan kararının, İsrail yönetimince doğru algılanamadığını göstermektedir. İsrail'in 3.000 ilave konut inşa edilmesine onay vermesinin, Filistin'in Birleşmiş Milletler Genel Kurulu'nda "üye olmayan gözlemci devlet" statüsü kazandığı gün gerçekleşmesi manidardır. Bu ayrıca, İsrail'in iyi niyetten yoksun ve tahrik edici tutumunu da ortaya koymaktadır.

İsrail, izlediği tek taraflı politikalarla amaçladığı hedefe asla ulaşamayacağını anlamalıdır. Bu çerçevede İsrail’i, Orta Doğu’da kalıcı barış için uluslararası hukuk doğrultusunda sorumluluklarını yerine getirmeye ve barış zeminin tahrip eden tüm faaliyetlerine bir an evvel son vermeye çağırıyoruz.

Uluslararası toplumu, İsrail’in iki devletli çözüm perspektifini tahrip eden tek taraflı bu yasadışı eylemlerinin kabul edilmeyeceğini daha güçlü bir şekilde vurgulamaya ve bölgenin barış ve istikrarına zarar veren bu tutumun değiştirilmesi için gereken önlemleri almaya davet ediyoruz.