#

Bakanlığı Takip Edin:

Dışişleri Bakanı Sayın Mevlüt Çavuşoğlu’nun Basın Mensuplarının Sorularına Verdiği Yanıtlar, 27 Şubat 2019, Ankara

SORU- … sizin yorumunuz ne olur? Pakistan Dışişleri Bakanıyla telefon görüşmesi yaptınız.

DIŞİŞLERİ BAKANI MEVLÜT ÇAVUŞOĞLU- Evet, Keşmir’de artan gerginlikten sonra Pakistan’la Hindistan arasında da gerginliğin arttığını görüyoruz. Pakistan Dışişleri Şah Mahmud Kureyşi kardeşim bu konudaki gelişmeleri bana aktardı. Bu sabah da kendisiyle Türkiye saatiyle erken bir saatte 6 gibi bu konuları değerlendirdik. Her şeyden önce bizleri bilgilendirdiği için Kureyşi kardeşime huzurlarınızda çok teşekkür ediyorum.

Dün İslam İşbirliği Teşkilatı Keşmir Temas Grubu Toplantısı Cidde’de gerçekleşti ve Büyükelçimiz de bu toplantıya katıldı ve İslam İşbirliği Teşkilatı’nın da açıklamalarını sizler gördünüz. Biz tabii ki bu gerginlikten dolayı endişe duyuyoruz ve taraflara da sağduyu, itidal çağrısında bulunmak istiyoruz. Ve tırmandırmaya yol açacak adımlardan da kaçınılması gerekiyor.

Esasen bu gerginliğe yol açan esas problem Keşmir problemidir. Keşmir problemi yıllardır çözümü dondurulmuş bir ihtilaftır, ama sık sık da iki ülke arasında gerginliğe yol açıyor. Dolayısıyla Keşmir probleminin bir an önce uluslararası hukuk ve Birleşmiş Milletler kararları çerçevesinde çözülmesi gerekiyor ki iki ülke arasında sürekli gerginliğe yol açan bir problem ortadan kalksın. Bu Keşmir halkı için de çok önemlidir. Türkiye olarak gerginliğin azaltılmasında ve Keşmir problemi dahil bu problemlerin çözümünde her zaman katkı yapma arzusundayız ve bundan sonra bu süreçte üzerimize düşeni yapmaya da hazırız, bunu Pakistan’a da bu sabah da ilettik, dünkü telefon görüşmemizde de ilettik.

Çok teşekkür ediyorum.

SORU- Efendim, Afgan barış sürecini etkileyeceğine dair haberler var bu gerginliğin…

DIŞİŞLERİ BAKANI MEVLÜT ÇAVUŞOĞLU- Tabii buradaki gerginlik Afganistan’a da, Afganistan sürecine de bazen etki yapıyor. Bir yerde gerginlik varsa sadece iki ülke arasında ya da Keşmir’le sınırlı kalması mümkün değil, bölgeye de yansıyor, hepimize yansıyor. Şu anda tüm dünya buraya kitlenmiş durumda. Ama biz Afganistan sürecini tabii ki farklı tutuyoruz. Ve Pakistan’ın Afganistan’daki terör probleminin çözümüne yönelik son zamanlarda oynadığı yapıcı rolü de takdirle karşılıyoruz. Esasen Pakistan da bu terör tehdidinden ya da saldırılarından çok çekmiş bir ülkedir. Biz özellikle Afganistan sürecine ivme kazandırmak için şu anda Asya’nın Kalbi-İstanbul Sürecine eşbaşkanlık yapıyoruz Afganistan’la beraber ve bu toplantıyı inşallah seçimlerden sonra Sayın Cumhurbaşkanımızın da uygun göreceği bir zamanda gerçekleştireceğiz. Ve bu marjda tabii ki Türkiye-Pakistan ve Afganistan üçlü zirveyi de gerçekleştireceğiz. En son Pakistan Başbakanı İmran Han’ın Türkiye’ye yaptığı ziyaret marjında bu konuda mutabık kaldık. Daha önce Sayın Cumhurbaşkanımız bu konuyu Afganistan Devlet Başkanı Eşref Gani’yle de görüştüler ve her iki taraf da bu zirvenin gerçekleştirilmesinden yana. Yani Afganistan zaten birçok zorluk çekiyor, dolayısıyla iki komşu ülkenin kendi arasında yaşadığı gerginlikten de etkilenmemesi gerekiyor. Biz Türkiye olarak bu konuda da hassasız.

SORU- Efendim, Hindistan’la bir temasınız olacak mı, bir arabuluculuk…

DIŞİŞLERİ BAKANI MEVLÜT ÇAVUŞOĞLU- Şu ana kadar bir temasımız olmadı, Pakistan Dışişleri Bakanı Kureyşi kardeşim sürekli bizi bilgilendiriyor ve son günlerde bu üçüncü telefon görüşmemiz oldu. Ama henüz Hindistan tarafından böyle bir bilgilendirme olmadı. Biz diyaloğa açığız ve tabii ki Hindistan’la da bu konuyu görüşmek isteriz.

SORU- Teşekkür ederiz.

DIŞİŞLERİ BAKANI MEVLÜT ÇAVUŞOĞLU- Çok teşekkür ederiz.