Türkiye-Polonya İlişkileri

1414 yılında diplomatik ilişki tesisiyle başlayan Türkiye-Polonya ilişkileri, nadir addedilebilecek savaş dönemleri hariç tutulacak olursa hep olumlu seyir izlemiştir.

1918’de Birinci Dünya savaşı sonrasında bağımsız olan Polonya Devleti, 1923 yılında Lozan Antlaşması’nın bir gün öncesinde Dostluk Antlaşması imzalayarak Türkiye Cumhuriyeti’ni tanıyan ülkelerin başında gelmiştir.

Polonya’nın Türkiye’nin AB üyelik sürecini, Türkiye’nin de 1999’da gerçekleşen Polonya’nın NATO üyeliğini desteklemesi siyasi ilişkilerin gelişimine katkıda bulunmuştur.

İkili ilişkilerimiz 2009 yılında imzalanan bildiriyle stratejik ortaklık seviyesine taşınmıştır.

Polonya’yla siyasi diyaloğumuz yoğun üst düzey ziyaretlerle sürmektedir. Son olarak, Sayın Cumhurbaşkanımız 17 Ekim 2017 tarihinde Polonya’ya resmi bir ziyaret gerçekleştirmişlerdir.

Polonya’yla 2019 yılında ikili ticaret hacmimiz 6,05 milyar Dolar düzeyinde (ihracatımız: 3,44 milyar Dolar; ithalatımız: 2,6 milyar Dolar) gerçekleşmiştir. İkili ticaret hacminin artırılarak 10 milyar Dolara ulaştırılması temel hedeflerimiz arasındadır.

Polonya’ya yaptığımız ihracatın ana kalemlerini otomobiller, karayolu taşıtları için parçalar, traktörler, toplu halde yolcu taşımaya mahsus motorlu taşıtlar, buzdolapları ve tekstil ürünleri oluşturmaktadır. Bu ülkeden ithalatımızın ana kalemleri ise karayolu taşıtları için parçalar, dizel ve yarı dizel motorlar, otomobiller ve sığır etidir.

Türkiye-Polonya Ekonomik İstişare Mekanizması’nın son (dördüncü) toplantısı 7 Mart 2019 tarihinde Varşova’da düzenlenmiştir.

Polonya’da Varşova Üniversitesi, Jagiellonian Üniversitesi (Krakow) ve Poznan Adam Mickiewicz Üniversiteleri’nde Türkoloji Bölümleri bulunmaktadır. Öte yandan, Polonya, Erasmus programı çerçevesinde öğrencilerimiz tarafından en çok tercih edilen ülkelerin başında gelmektedir.

Varşova’da Yunus Emre Türk Kültür Merkezi bulunmaktadır.

Polonya’daki vatandaş sayımız Erasmus değişim programı öğrencileri ve tam zamanlı eğitim gören öğrencilerimizin de eklenmesiyle on bini aşmaktadır.

2019 yılında ülkemizi ziyaret eden Polonyalıların sayısı, bir önceki yıla göre % 36 artışla 880 bini geçmiştir.