Yurtdışında Son Zamanlarda Düzenlenen Geniş Kapsamlı Kültürel Etkinlikler

Dışişleri Bakanlığı Türkiye’nin geniş kapsamlı tanıtımı amacıyla, resmi ve özel kurumların yanı sıra, sivil toplumla da işbirliği halinde, yurtdışında düzenlenen birçok etkinliğe katkıda bulunmaktadır.


 
Europalia Türkiye Sanat Festivali

Ülkemiz, 1969 yılından bu yana iki yılda bir Belçika Kralının himayesinde düzenlenen “Europalia” festivaline, 2015 yılında  konuk ülke olarak katılmıştır.

6 Ekim 2015-31 Ocak 2016 tarihleri arasında düzenlenen “europalia.turkey” festivaline katılıma ilişkin çalışmalar Kültür ve Turizm Bakanlığımızca yürütülmüştür. Prof. Dr. Hasan Bülent Kahraman “europalia.turkey” Genel Küratörü, Erman Ilıcak ise Türkiye Genel Komiseridir. 

Festivalin açılışını, 6 Ekim 2015 tarihinde Sayın Cumhurbaşkanımız ve Belçika Kralı Phillippe birlikte yapmıştır.

Festivalin ana etkinliği olan ve müzelerimizden ödünç alınan eserlerin yeraldığı “Anadolu: Sonsuzluğun Evi” adlı serginin açılışı, Kraliyet Güzel Sanatlar Sarayı-BOZAR’da, 6 Ekim 2015’te yapılmıştır. 

14 Ekim 2015’te BOZAR’da açılan ve festivalin ikinci ana etkinliği olan “Imagine İstanbul” adlı diğer sergide ise, çoğunluğu Ara Güler’e ait olmak üzere ülkemizden ve Fransa’dan fotoğrafçıların eserlerine yer verilmiştir.

Festival kapsamındaki bir diğer büyük etkinlik de, Anvers’deki MAS Müzesinde 22 Ekim 2015’te açılan, 16. yüzyıldan günümüze iki şehrin geçirdiği değişimleri yansıtan ve genç sanatçıların eserlerine de yer verilen “İstanbul-Anvers: İki Liman Şehri” adlı sergidir.

Kültür ve Turizm Bakanlığımızın Europalia tarafı ile işbirliği halinde hazırladığı program çerçevesinde, müzik, yerleştirme, heykel, fotoğraf, edebiyat, sinema, tiyatro, mimari, sahne sanatları, gölge oyunu, sayısal sanat ve gastronomi dallarında, ülkemizin tarihi mirasını, kültürel zenginliğini ve çağdaş sanat alanındaki üretimini tanıtan çok sayıda etkinlik gerçekleştirilmiştir.


2015 Türkiye-Avustralya Karşılıklı Kültür Yılı

Avustralya Başbakanı Julia Gillard’ın 2012 yılında ülkemize yaptığı resmi ziyaret sırasında yayımlanan Ortak Bildirge ile Çanakkale Kara Savaşlarının 100. yılı vesilesiyle 2015 yılının “Avustralya’da Türkiye Yılı” ve “Türkiye’de Avustralya Yılı” ilan edilerek, karşılıklı “Kültür Yılı” olarak kutlanması kararlaştırılmıştır.

Türkiye’nin “Kültür Yılı” açılışı, Sidney’deki “Capitol Theatre”da düzenlenen “Turkey in Music/Home of Gallipoli 2015” adlı konserle gerçekleştirilmiştir. Avustralya tarafı, “Kültür Yılı” açılışını Ankara’da Cermodern’de düzenlediği resepsiyonla yapmıştır.

Kültür ve Turizm Bakanlığı, gerek “Kültür Yılı” kutlamaları, gerekse yıl içerisinde gerçekleştirilecek diğer etkinliklerde kullanılmak üzere Çanakkale Savaşları’nın 100. yılına özel “Anı Kartları” ve hatıra pulu bastırılmasını sağlamıştır.

“Kültür Yılı” kapsamında yıl boyunca, Avustralya’da Konya Tasavvuf Müziği Topluluğu’nun gösterisi, ressam Hikmet Çetinkaya’nın “Gelincik Çiçekleri” temalı sergisi, “Türk Bestecileri Gecesi” gibi Türkiye ile Avustralya arasındaki ilişkileri yansıtan ve iki ülke kültürünü tanıtan çeşitli etkinlikler düzenlenmiştir.2015 Türkiye-Katar Karşılıklı Kültür Yılı

Sayın Cumhurbaşkanımızın Eylül 2014’de Katar’ı ziyaretleri sırasında, 2015 yılının karşılıklı “Kültür Yılı” olarak kutlanması kararlaştırılmıştır.

“Kültür Yılı”nın resmi açılışı, Kültür ve Turizm Bakanımız ve Katarlı mevkidaşının katılımlarıyla 5 Mart 2015’de Doha’daki “Katara Opera House”da ülkemiz sanatçılarının gala programı icrasıyla gerçekleştirilmiştir.

Sayın Cumhurbaşkanımız, 1-2 Aralık 2015 tarihlerinde Katar’ı ziyaretleri vesilesiyle, “Kültür Yılı” kapsamında ülkemizin onur konuğu olduğu 26. Doha Uluslararası Kitap Fuarı’nın açılışını Katar Kültür, Sanat ve Miras Bakanı ile birlikte gerçekleştirmiştir.

“Kültür Yılı” kutlamaları kapsamında Katar’da, “Türkiye Festivali”, “Av: Müslüman Topraklarda Asil Uğraşlar” başlıklı sergi, Taksim Trio konseri, yemek festivali, Edebiyat Meclisi programı, fotoğraf yolculuğu sergisi, ramazan sohbetleri, Türkiye’nin arkeolojik bölgeleri ile kültürel miras alanları hakkında sunum, Türkiye-Katar dostluk futbol maçı, Karagöz gölge oyunu ve kukla atölyesi gibi iki ülke ilişkilerini ve kültürünü yansıtan çeşitli etkinlikler düzenlenmiştir.


Türkiye-Polonya Diplomatik İlişkilerinin Tesisinin 600. Yıldönümü 

Türkiye ile Polonya arasındaki diplomatik ilişkilerin tesisinin 600. yıldönümü 2014 yılında her iki ülkede kutlanmıştır. Bu amaçla, Sayın Dışişleri Bakanımızın 21 Mart 2013 tarihinde Polonya'ya gerçekleştirdiği ziyaret sırasında iki ülkenin Dışişleri Bakanları tarafından bir Niyet Beyanı imzalanmıştır.

Kutlamalar çerçevesinde kapsamlı etkinliklerin gerçekleştirilmesi yönündeki çalışmalar, başta Kültür ve Turizm Bakanlığı olmak üzere, ilgili kurum ve kuruluşlarla işbirliği ve eşgüdüm halinde sürdürülmüştür.

600. yıldönümü kutlamaları bağlamında Türkiye ile Polonya arasındaki tarihi ilişkileri yansıtan ve iki ülke kültürünü tanıtan kapsamlı ve çok yönlü faaliyetler gerçekleştirilmiştir. 

 

Türkiye’de Çin Kültür Yılı - Çin’de Türk Kültür Yılı

İki ülke arasındaki dostane ilişkileri geliştirmek, kültürel değişimi teşvik etmek ve karşılıklı anlayışı ilerletmek amacıyla, 16 Haziran 2010 tarihinde zamanın Türkiye Cumhuriyeti Kültür ve Turizm Bakanı Sayın Ertuğrul Günay ile Çin Halk Cumhuriyeti (ÇHC) Kültür Bakanı Sayın Cai Wu tarafından imzalanan bir Mutabakat Zaptı’yla 2012 yılı Türkiye’de “Çin Kültür Yılı” ve 2013 yılı Çin’de “Türk Kültür Yılı” olarak ilan edilmiştir.

 

Sözkonusu “Mutabakat Zaptı” çerçevesinde, her iki ülkede güzel sanatlar, moda, tasarım, mimarlık gibi çeşitli alanlarda kültürel etkinliklerin ve ortak kültürel projelerin gerçekleştirilmesi öngörülmektedir.

 

 “Türkiye’de Çin Kültür Yılı”, 3 Aralık 2011 tarihinde İstanbul Topkapı Sarayı’nda yapılan ortak basın açıklaması ile duyurulmuş; resmi açılışı ise Çin Kültür Bakan Yardımcısı’nın katılımıyla 12 Aralık 2011 tarihinde Ankara “Cer Modern Sanat Müzesi”nde düzenlenen “Ünlü Çinli Ressamların Fırçasından İpek Yolu” adlı resim sergisiyle gerçekleştirilmiştir.

Ankara’da “İpek Yolu’ndan Nağmeler” adlı gala konseriyle sona eren  “Türkiye’de Çin Kültür Yılı” kutlamaları kapsamında, başta İstanbul, Ankara, İzmir, Bursa, Antalya, Mersin ve Trabzon olmak üzere birçok şehirde gerçekleştirilen etkinliklerle Türk halkı, Çin kültürünü çok daha yakından tanıma fırsatı bulmuştur.

 

2013 “Çin’de Türk Kültür Yılı” çerçevesinde,  Kültür ve Turizm Bakanlığı ile Bakanlığımızın eşgüdümünde ikili ilişkilerimize ivme kazandıracağı değerlendirilen zengin bir kültürel-sanatsal etkinlik programı gerçekleştirilmektedir.

 

12 Mart 2013 tarihinde Çin Kültür Bakanlığında düzenlenen basın toplantısıyla, 2013 yılının “Çin’de Türk Kültür Yılı” olarak kutlanacağı kamuoyuna duyurulmuştur.

 

21 Mart 2013 günü Pekin’deki Poly Tiyatrosu’nda, Kültür ve Turizm Bakanımız Sayın Ömer Çelik ve ÇHC Kültür Bakanı Cai Wu’nun katılımlarıyla yapılan, Devlet Opera ve Balesi sanatçılarının sunduğu gösteriyle “Çin’de Türk Kültür Yılı”nın açılışı gerçekleştirilmiştir.

 

2012-2013 karşılıklı kültür yılları anısına, Çin ve Türk Posta İdareleri tarafından her iki ülkede İstanbul Boğaz Köprüsü ve Taizhou Yangtze Nehri Karayolu Köprüsü temalı özel hatıra pulu bastırılmıştır.

 

“Çin’de Türk Kültür Yılı” çerçevesinde, 2013 yılında Çin’in farklı şehirlerinde Türk kültürünü tanıtan sergiler ve ülkemizin zenginliklerini ortaya koyan gösteri ve konserler gerçekleştirilecektir.

 

“Çin’de Türk Kültür Yılı”nın kapanışı, 15-21 Aralık 2013 tarihlerinde “Mevlana’nın Çağrısı” adlı eserin gösterimi ile yapılacaktır.

 

Türkiye-Hollanda Diplomatik İlişkilerinin Tesisinin 400. Yıldönümü 

 

Türkiye-Hollanda diplomatik ilişkilerinin tesisinin 400. yıldönümü, iki ülke Dışişleri Bakanları arasında 2 Şubat 2011 tarihinde imzalanan Niyet Beyanı çerçevesinde kutlanmıştır.

 

Türkiye ile Hollanda arasında, kültürel-sanatsal, ticari-ekonomik, bilimsel-akademik alanlarda kalıcı ve sürdürülebilir ilişkiler kurulmasını amaçlayan 400. yıldönümü kutlamaları,  iki ülke halkı arasında işbirliği ve karşılıklı anlayışa katkı sağlamış, kültürel zenginliklerinin tanıtılması için iyi fırsat sunmuştur.

 

Bu çerçevede, 2012 yılı boyunca her iki ülkede çeşitli alanlarda çok sayıda etkinlik düzenlenmiştir.

 

Sayın Dışişleri Bakanımızın Türkiye-Hollanda İkili İşbirliği (Wittenburg) Konferansı 5. Toplantısı vesilesiyle 6 Mart 2012 tarihinde Hollanda'yı ziyaretleri sırasında düzenlenen ortak basın toplantısında, diplomatik ilişkilerin 400. yıldönümü kutlamaları kamuoyuna duyurulmuştur.

 

Sayın Cumhurbaşkanımız, 17-19 Nisan 2012 tarihlerinde Hollanda'ya yaptığı ziyaret çerçevesinde Kraliçe Beatrix ile birlikte 400.yıl kutlamalarının resmî açılışını gerçekleştirmişlerdir. Anılan ziyaret sırasında Sayın Cumhurbaşkanımız ve Kraliçe Beatrix, Levanten Ticaret Odası sergisinin, Merkez Bankası Sanat Koleksiyonu'ndan seçki sergisinin ve Venlo Floriade'de Türkiye Bahçesinin açılışlarını yapmışlardır.

 


Fransa'da Türkiye Mevsimi

 

Türkiye ile Fransa arasında imzalanan Niyet Mektubu ile 2009 yılı, Fransa'da "Türkiye Mevsimi" ilan edilmiştir. 1 Temmuz 2009-31 Mart 2010 tarihleri arasında gerçekleştirilen "Fransa'da Türkiye Mevsimi (Saison de la Turquie en France)" çerçevesinde, 600 civarında kültürel, sosyal, siyasi, ekonomik ve bilimsel etkinlik düzenlenmiştir.

 

 

Mevsim, AB ülkelerinde yürütülmekte olan tanıtım faaliyetleri çerçevesinde şimdiye kadar yurtdışında gerçekleştirilen en büyük, en kapsamlı ve en uzun soluklu etkinlikler dizisi ve tanıtım faaliyetini oluşturmuştur.


Mevsim'in resmi açılışı, 30 Haziran 2009 günü Paris'te Kültür ve Turizm Bakanımız Sayın Ertuğrul Günay ile Fransa Kültür ve İletişim  Bakanı Sayın Frédéric Mitterrand tarafından yapılmıştır. Cumhurbaşkanımız Sayın Abdullah Gül'ün 6-9 Ekim 2009 tarihleri arasında gerçekleştirdikleri resmi ziyaret de Mevsim'in doruk noktasını oluşturmuştur. İki ülke Cumhurbaşkanı "Grand Palais"deki "Bizans'tan İstanbul'a: İki Kıtanın Limanı" sergisini açmıştır. Eyfel kulesi (La Tour Eiffel),  6-11 Ekim 2009 tarihlerinde Türk bayrağı renkleri ile ışıklandırılmıştır.


Ayrıca Louvre Müzesinin bahçesi olan "Jardin des Tuileries"de 2009 yaz aylarında Türk kahvesi ve yemeklerinin ikram edilmesini içeren "Café Turc" isimli bir açık hava etkinliği gerçekleştirilmiştir. Paris'te Grand Palais'de düzenlenen "Bizans'tan İstanbul'a: İki Kıtanın Limanı" temalı tarihi eser sergisinin yanı sıra, Louvre Müzesi'nde "Osmanlı Tekstil ve Kaftanları", "Antik İzmir ve İyonya" ile "Hitit" temalı tarihi eser sergileri de, Ekim 2009'da ziyaretçileriyle buluşmuştur. Sözkonusu sergiler yaklaşık 1.500.000 kişi tarafından ziyaret edilmiştir.


Mevsim'in kapanışı, Sayın Başbakanımızın ve Fransa Senato Başkanı Gerard Larcher'in katılımıyla, 6 Nisan 2010 tarihinde "Versailles" Kraliyet Operası'nda sahnelenen Müsennâ gösterisiyle yapılmıştır.


"Fransa'da Türkiye Mevsimi" çerçevesinde, Paris'in yanı sıra Marsilya, Lyon, Strazbourg, Bordeaux ve Fransa'nın her köşesine yayılan çağdaş ve klasik müzik, sahne sanatları, edebiyat, güncel sanat, sinema, tiyatro, dans, gastronomi, spor, eğitim, tasarım ve moda gibi farklı alanlardaki etkinliklerle, Türkiye'nin kültürel özelliklerinin, dinamizminin ve yaratıcılığının Fransız toplumuna yansıtılmasına çalışılmıştır.


İstanbul Kültür ve Sanat Vakfı (İKSV)  ve Culture France'ın yakın işbirliği ile her iki ülkenin Dışişleri ve Kültür Bakanlıklarının himayesinde hazırlanan "Fransa'da Türkiye Mevsimi"nin Organizasyon Komitesi Türkiye Başkanı (E) Büyükelçi Necati Utkan, Türkiye Komiseri Görgün Taner, Yardımcı Komiser ise Nazan Ölçer'dir.

 

Türkiye'de Rus Kültür Yılı - Rusya'da Türk Kültür Yılı


  Son yıllarda Türkiye ile Rusya Federasyonu arasında turizm alanında yaşanan olumlu gelişmelerin, kültürel alanda da sağlanması amacıyla, 2007 yılı Türkiye'de "Rus Kültür Yılı", 2008 yılı da Rusya'da "Türk Kültür Yılı"  olarak ilan edilmiştir.


"2007 Rus Kültür Yılı" boyunca, Rusya'dan yaklaşık 250 sanatçının katılımıyla Türkiye'de dans, bale, tiyatro, konser düzenlenmiştir. Ankara, Antalya, İzmir, Balıkesir ve İstanbul'da "Rusya'da Yaşanan Anlar" konulu fotoğraf sergisi açılmıştır. Rusya'dan bir çocuk topluluğu 23 Nisan kutlamalarına iştirak etmiştir. Uluslararası Aspendos Opera ve Bale Festivali ile Altın Portakal Film Festivali'ne Rusya'dan katılım olmuştur.


"2008 Türk Kültür Yılı" boyunca, bu kere Rusya'da çeşitli etkinlikler düzenlenmiş ve bu etkinlikler Türkiye ile Rusya arasında kültürel alandaki işbirliğine ivme kazandırmıştır.


8 Nisan 2008 tarihinde Moskova Müzik Evi'nde düzenlenen konserle "Türk Kültür Yılı'nın açılışı yapılmıştır. Nazım Hikmet`in iki ülke kültürünü birleştirici özelliği nedeniyle anılan konserde, Fazıl Say'ın bestelediği Nazım Hikmet Oratoryosu, Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası (CSO) tarafından yorumlanmış, Orkestraya Ankara Devlet Çoksesli Korosu eşlik etmiştir. Oratoryo'da solist olarak Zuhal Olcay ve Genco Erkal, Nazım Hikmet`in şiirlerini seslendirmiştir.


"2008 Türk Kültür Yılı" etkinlikleri kapsamında, Rusya'nın 5 şehrinde ülkemizi tanıtıcı bale gösterisi, halk dansları, konserler, sema gösterisi, karma resim sergisi, minyatür, hat, çini gibi süsleme sanatları gösterisi ve sergisi, kaftan, taş işçiliği, seramik, kilim gibi karma el sanatları sergisi, tiyatro oyunu, Rusça-Türkçe kitap sergisi, moda haftası, sokak festivalleri gibi çeşitli etkinlikler gerçekleştirilmiştir.


Kültür ve Turizm Bakanlığı Mehter Takımı, Kızılordu Orkestrası ve Serkan Çağrı Grubu ile birlikte Kazan'da, Moskova'da Kremlin Sarayı'nda ve Krasnador'da konser vermiştir.


Rusya`daki "Türk Kültür Yılı" etkinlikleri, caz piyanisti Kerem Görsev ve St. Petersbourg Filarmoni Orkestrası'nın 21 Aralık 2008'de verdiği konserle son bulmuştur.

 

 

Japonya'da Türkiye Yılı - Türkiye'de Japonya Yılı


Japonya ile Türkiye arasında geçmişe uzanan köklü ilişkilerin daha da geliştirilmesi ve Türkiye'nin tanıtımına katkı sağlamak amacıyla Türk ve Japon Dışişleri Bakanları'nın almış oldukları karar çerçevesinde, 2003 yılı "Japonya'da Türkiye Yılı" olarak ilan edilmiştir.

 

Japonya'da 2003 Türkiye Yılı etkinliklerini Dışişleri Bakanlığı, Kültür ve Turizm Bakanlığı ile Dış Ticaret Müsteşarlığı yürütmüştür. Japonya'nın yoğun nüfuslu kentlerini kapsayan etkinliğe, Türkiye'den çok sayıda özel kurum ve kuruluş aktif olarak katılmıştır.

 

Etkinliklerin belirlenmesinde, Japon halkının ilgisini en çok çekebilecek kültürel zenginliklerin seçilmesine özen gösterilmiştir.

 

17 Şubat 2003 - 31 Mayıs 2004 tarihleri arasında Japonya'nın çeşitli kentlerinde 100'ü aşkın kültürel, sanatsal, ekonomik ve turistik tanıtım faaliyetiyle, ülkemizi Japon halkına tanıtma olanağı sağlanmıştır.

 

Pek çok tarihi-kültürel sergiler ve ülkemizin farklı zenginliklerini ortaya koyan gösteri ve konserler, 2004 yılında da sürdürülmüştür. "Türkiye'de Üç Büyük İmparatorluk: Hitit, Bizans ve Osmanlı Sergisi", Sadberk Hanım Müzesi Koleksiyonu Sergisi, Belkıs Balpınar Halı Kilim Sergisi, "Dances of Colours" Folklor Gösterisi,  Tekfen Filarmoni Orkestrası Konserleri, Fazıl Say Konserleri, Yağlı Güreş Gösterileri, Kezban Arca Batıbeki Resim Sergisi, Gönül Paksoy Sergisi, "Made in Turkey Fashion Show", İstanbul Sazendeleri Konserleri, "Japonya'da Türkiye Yılı" kapsamında gerçekleştirilen etkinliklerdir.


Osmanlı İmparatorluğu'na ait Ertuğrul Firkateyni'nin Japonya'yı ziyareti ve ardından Firkateyn'in batmasıyla yaşanan felaket ile başlayan Japon-Türk dostluğunun 120. yıldönümüne rastlayan 2010 yılının, "Türkiye ile Japonya, şimdi daha da yakın" sloganı ile "Türkiye'de Japon Yılı" olarak kutlanması kararlaştırılmıştır.


Bu çerçevede düzenlenen ve İstanbul'un Avrupa Kültür Başkenti etkinliklerine de renk katan faaliyetler, sadece İstanbul şehri ile sınırlı değildir. İzmir, Mersin, Ankara, Safranbolu, Kaman gibi Türkiye'nin farklı yörelerinde, Japon kültür ve sanatının örnekleri yıl boyunca sergilenmiştir. Japon filmleri haftası, kimono defilesi, geleneksel Japon davul gösterisi gibi 70 kadar etkinlik düzenlenmiştir.


4 Ocak 2010'da Ankara'da Türk-Japon Vakfı Kültür Merkezi'nde gerçekleştirilen ön açılış töreniyle başlayan "2010 Türkiye'de Japonya Yılı"nın,  iki ülke arasında mevcut ve 21. yüzyıla taşınan dostluk ve işbirliği ilişkilerinin daha da gelişmesine ve böylelikle evrensel barışa katkıda bulunduğu düşünülmektedir.


"Türkiye'de Japon Yılı" çerçevesinde, Sayın Cumhurbaşkanımız Abdullah Gül ile Japonya Altes Prensi Tomohito Mikasa'nın katılımıyla, 3 Mayıs 2010'da İstanbul'da ''Japon-Türk Dostluğunu Kutlama Töreni'' gerçekleştirilmiştir.


Temmuz ayında Japonya ve Türkiye'nin işbirliğiyle kurulan Kaman Kalehöyük Arkeoloji Müzesi'nin açılışı yapılmıştır.


 "2010 Türkiye'de Japonya Yılı" etkinlikleriyle, Japonya'nın güzelliklerinin tanıtılması, dostluk ve etkileşimin daha da derinleştirilmesi ve işbirliğinin gelecek nesillere aktarılması amaçlanmıştır.

"2010 Türkiye'de Japonya Yılı" 25 Kasım 2010 günü İstanbul'daki Haliç Kültür ve Kongre Merkezinde düzenlenen etkinliklerle son bulmuştur.