Yurtdışında Düzenlenen Kültürel Etkinlikler

Ülkemizin sahip olduğu zengin tarihsel ve kültürel mirasın yurtdışında tanıtımına Bakanlığımızca katkıda bulunmak amacıyla, yurtdışındaki temsilciliklerimizce her yıl çeşitli kültürel etkinlikler düzenlenmektedir. Misyonlarımız tarafından yurtdışında geniş bir coğrafyada düzenlenen başlıca etkinlikler; “Türk Kültür Günleri/Haftaları”, “Türk Sinema Günleri”, “Türk Festivalleri”, “Türk Yemekleri Haftası”, çeşitli sanat sergileri, dans gösterileri, konserler, kültür ve sanat alanında konferans ve seminerler, şiir festivalleri, edebiyat günleri, vb. faaliyetlerden oluşmaktadır.

Kültürel ilişkilerimizin yürütülmesine yönelik çalışmalarımız sadece ikili plandaki etkinliklerle sınırlı değildir. Bu bağlamda, ülkemizin geleneksel sanat dallarının yanısıra çağdaş yüzünün ve kültürünün de tanıtımı ile kültür ve sanat platformlarında görünürlüğünün arttırılması için, Bakanlığımız desteği ve eşgüdümüyle Türk sanatçılarının uluslararası festival, kültürel etkinlik ve organizasyonlara katılımı teşvik edilmekte; sözkonusu etkinlikler vesilesiyle, sanatın evrensel dili üzerinden kültürlerarası diyaloğun arttırılmasına katkıda bulunulmaktadır.

2017 yılında Bakanlığımız desteğiyle, yurtdışında, çoğu misyonlarımız tarafından düzenlenen 174 kültür ve sanat etkinliği gerçekleştirilmiştir.