Yunanistan'a Seyahat Edecek Türk Vatandaşlarının Dikkatine

1.Yunanistan’a seyahat edecek (diplomatik, hususi ve hizmet pasaport hamilleri hariç) Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları Schengen vize rejimine göre vizeye tabidirler. Schengen Anlaşması’na dayanan Yunan vize rejimi, Yunanistan’dan transit geçecek vatandaşlarımıza da vize zorunluluğu getirmektedir. Sınır kapılarında vize verilmesi uygulaması bulunmamaktadır ve pasaportlarda aranan asgari geçerlilik süresi, vize süresinin bitiminden itibaren 3 aydır.

Midilli (Lesvos), Sakız (Chios), Sisam (Samos), Rodos, İstanköy (Kos), Meis (Kastellorizo) ve Sömbeki (Simi) Adaları’na seyahat eden vatandaşlarımıza limanlarda, basitleştirilmiş vize prosedürü kapsamında 15 gün süreli vize uygulaması 2012 yılından 2016 yılına kadar sürdürülmüştür. Bahsekonu uygulamanın 2017 turizm sezonunda da sürdürülmesi, AB Komisyonu tarafından onaylanmıştır.

2. Yunanistan makamları pasaportlarda KKTC giriş/çıkış damgası olması halinde ülkeye giriş izni vermemektedirler. Diğer yandan, Yunanistan doğumlu vatandaşlarımızın pasaportlarında, anılan ülke makamlarıyla varılan mutabakat çerçevesinde, doğum yerlerinin Türkçe ve İngilizce isimlerinin, yanında “GR” ibaresiyle birlikte (örneğin “Gümülcine/Komotini GR”) yer alması gerekmektedir.