#

Uluslararası Ekonomik Sorunlar (Kasım-2005)

2005 yılının son sayısını oluşturan “Uluslararası Ekonomik Sorunlar” dergisinin 19. sayısında sizlerle tekrar bir araya gelmekten büyük mutluluk duyuyorum.

Son aylarda, uluslararası ekonomik ilişkiler çerçevesinde ülkemiz ve dünya gündeminde meydana gelen gelişmelerin yansımalarına, mümkün olan ölçüde, dergimiz sayfalarında yer vermeye çalıştık.

Bu sayımızda yine birbirinden farklı konularla karşınıza çıkıyoruz. İlk makalemizi bu kez İngilizce olarak yayınlıyoruz. Bu yazıda, dünya ekonomik durumuna genel bir bakış bulacaksınız.

ABD, Almanya, Fransa, Japonya, İngiltere, İtalya, Kanada ve RF liderlerini her yıl düzenli olarak biraraya getiren ve temel güncel sorunların ele alındığı G-8 toplantılarının tarihçesi hakkındaki bilgileri “G-8 Zirveleri” başlıklı çalışmada bulabilirsiniz.

“Tekstil ve Giyim Anlaşması Sonrasında Tekstil ve Konfeksiyon Sektörü” konulu makalede, Dünya Ticaret Örgütü bünyesinde tekstil kotalarının bu yılın başından itibaren kalkmasından sonra bu sektörde meydana gelen gelişmeler incelenmektedir.

OECD bünyesinde yürütülen “Rüşvetle Mücadele Sözleşmesi”nin uygulanması ve bu çerçevede ilgili ülkelere yönelik inceleme faaliyetlerine ilişkin “OECD Rüşvetle Mücadele Sözleşmesi ve Türkiye” başlıklı makale ile yine OECD bağlamında yapılan ve Türk basınında da yankı bulan “OECD Uluslararası Öğrenci Değerlendirme Programı (PISA) Testleri” konulu makalenin ilginizi çekeceğini düşünüyorum.

Dünya petrol fiyatlarındaki dalgalanmaları ve bunun ardındaki nedenleri inceleyen “Yüksek Petrol Fiyatları Dünya Ekonomisi için Yeni Bir Petrol Şoku Mu?” başlıklı makaleye de güncel bir konu olarak bu sayımızda yer verdik.

Son olarak, “Gelişen Gen Teknolojileri’nin İnsan Sağlığı ve Birey Haklarına Etkileri” konulu çalışma, içinde bulunduğumuz teknoloji çağında, biyoteknoloji alanındaki hızlı değişimlerin insan sağlığı ve sağlıkla bağlantılı alanlardaki yansımalarını ortaya koymaktadır.

Değerli okurlar, merkez ve dış teşkilatımızın yanısıra, zaman zaman diğer kurumlarımızın da katkıları ile ortaya çıkan dergimizin gelecek sayılarından itibaren daha ilgi çekici ve yararlı bir hale getirilebilmesi için bize ışık tutacak önerilerinizi ve eleştirilerinizi bekliyor, şimdiye kadar göstermiş olduğunuz destek için teşekkürlerimi sunuyor ve hepinize sağlıklı ve mutlu bir yeni yıl diliyorum.

Saygılarımla,

Oğuz Özge