Türkiye - Ürdün Siyasi İlişkileri

Ülkemiz ile Ürdün arasındaki ilişkilerin temelini 11 Ocak 1947 tarihli “Dostluk Anlaşması” oluşturmaktadır. Amman Büyükelçiliğimiz 28 Nisan 1947 tarihinden bu yana faaliyet göstermektedir. Ürdün ile bugüne kadar imzalanan 40’ın üzerindeki Anlaşma ve Mutabakat Muhtırasıyla ikili ilişkilerimizin hukuki altyapısı tesis edilmiştir.

Ürdün’le ilişkilerimiz ortak çıkarlara ve halklarımızın karşılıklı yararı temelinde bölgesel barış, istikrar ve refaha katkıda bulunacak şekilde geliştirmesi hedeflenmektedir. Türkiye ve Ürdün’ün bölgesel meselelere yaklaşımları büyük ölçüde örtüşmektedir. Filistin meselesinin iki devletli temelde çözümlenmesi, Kudüs’ün ve buradaki kutsal mekanların statülerinin korunması ve Filistin halkının meşru haklarının savunulması konularında anlayış birliği mevcuttur. Suriye’ye komşu iki ülke olarak, bu ülkede akan kanın bir an evvel durması ve Suriye halkının talep ve beklentileri doğrultusunda krize siyasi bir çözüm bulunması her iki ülke tarafından paylaşılan bir vizyondur.

Devlet Başkanı düzeyinde ülkemizden Ürdün’e son ziyaret 1-3 Aralık 2009 tarihlerinde dönemin Cumhurbaşkanı Sayın Abdullah Gül tarafından; Ürdün’den ülkemize son ziyaret Kral II. Abdullah tarafından 5-6 Mart 2013 tarihlerinde gerçekleştirilmiştir.

Başbakan düzeyinde ülkemizden Ürdün’e son ziyaret dönemin Başbakanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan tarafından 31 Aralık 2008 tarihinde yapılmış; Ürdün Başbakanı Abdullah Ensour son olarak Cumhurbaşkanlığı Devir Teslim Töreni’ne katılmak üzere 27-29 Ağustos 2014 tarihlerinde ülkemizi ziyaret etmiştir.

Dışişleri Bakanları düzeyindeki son ziyaretler ise, dönemin Dışişleri Bakanı Sayın Ahmet Davutoğlu tarafından Suriye’ye Komşu Ülkeler Bakanlar III. Toplantısı vesilesiyle 4 Mayıs 2014 tarihinde ve Dışişleri Bakanımız Sayın Mevlüt Çavuşoğlu tarafından 9 Eylül 2014 tarihinde Amman’a; Ürdün Dışişleri Bakanı Naser Judeh tarafından ise 20 Nisan 2013 tarihinde ülkemize yapılmıştır.

TBMM Başkanımız Sayın Cemil Çiçek 8-9 Aralık tarihlerinde Ürdün’ü ziyaret etmiştir.

Türkiye ile Ürdün arasındaki askeri ilişkilerin akdi temelini 1984 yılında imzalanan Askeri Eğitim işbirliği Anlaşması ve 2003 tarihli Askeri İşbirliği Çerçeve Anlaşması oluşturmaktadır. İki ülke arasında askeri alanda ilişkiler kurumsallaşmış bir çerçevede gelişmektedir.

Ülkemiz ile Ürdün arasında savunma sanayi alanında da somut işbirliği bulunmaktadır. Aselsan ile Ürdünlü muadili “Kral Abdullah Geliştirme ve Tasarım Bürosu” (KADDB) tarafından elektro optik sistemlerin üretimi amacıyla Ürdün’de kurulan tesis 2014 yılı Ocak ayı itibariyle faaliyete geçmiştir.

Türkiye ile Ürdün emniyet güçleri arasında yakın temaslar mevcuttur. “Türkiye Cumhuriyeti Emniyet Genel Müdürlüğü ile Ürdün Haşimi Krallığı Kamu Güvenliği Müdürlüğü Arasında Mutabakat Zaptı” dönemin Emniyet Genel Müdürü (EGM) Mehmet Kılıçlar’ın 5-8 Mayıs 2014 tarihlerinde Ürdün’e gerçekleştirdiği ziyaret sırasında imzalanmıştır.