Türkiye - Tayland İlişkileri

Türkiye ile Tayland arasındaki diplomatik ilişkiler 1958 yılında kurulmuş olup, aynı yıl Türkiye Bangkok’ta Büyükelçilik açmıştır. Tayland’ın Ankara Büyükelçiliği ise 1972 yılında faaliyete geçmiştir.

Türkiye ile Tayland arasında bugüne kadar Devlet Başkanı seviyesinde ziyaret gerçekleştirilmemekle birlikte, son dönemde gerçekleşen üst düzey temaslar, iki ülke ilişkilerinin olumlu gündem çerçevesinde sürdürülmesi itici güç oluşturmuştur. Dışişleri Bakanı Sayın Mevlüt Çavuşoğlu’nun bölge ülkelerine yaptığı bir dizi ziyaret kapsamında 16-17 Mart 2015 tarihlerinde Tayland’ı ziyareti, bu ülkeye 25 yıl aradan sonra Dışişleri Bakanı düzeyinde yapılan ilk ziyareti teşkil etmiştir.

İki ülke arasında bugüne kadar dört kez Karma Ekonomik Komisyon (KEK) toplantısı, üç kez de İş Konseyi toplantısı gerçekleştirilmiştir.

Ekonomik ilişkilerin yasal zeminini oluşturan anlaşmalar 1987 tarihli Ticaret Anlaşması, 1989 tarihli Ekonomik ve Teknik İşbirliği Anlaşması, 2002 tarihli Çifte Vergilendirmenin Önlenmesi Anlaşması ile 2005 tarihli Yatırımların Karşılıklı Teşviki ve Korunması Anlaşmasıdır. Ayrıca, Türkiye ile Tayland arasında Serbest Ticaret Anlaşması (STA) imzalanmasına ilişkin çalışmalar sürmektedir.

Türkiye ile Tayland arasında 1987 yılında imzalanan Hava Ulaştırma Anlaşması bulunmakta olup, Denizcilik Anlaşmasının imzalanması için müzakereler devam etmektedir. Türk Hava Yolları’nın en kalabalık hatlarından olan İstanbul-Bangkok hattında yüksek sezonda haftanın yedi günü, günde iki kez olmak üzere 14 uçuşu mevcuttur. 17 Temmuz 2017 tarihinde başlayan THY Phuket seferleri haftada dört defa gerçekleştirilmektedir.

Yılda 75 bin Türk vatandaşı Tayland’ı ziyaret ederken, Türkiye’ye gelen Taylandlı sayısı 2016 yılında 12.500 olarak gerçekleşmiştir.

1992 yılından bugüne kadar 165 Tayland vatandaşı Hükümet burslarından yararlanmıştır. 2016-2017 öğretim yılı için 40 Tayland vatandaşına burs tahsis edilmiştir.

Türkiye’nin Bangkok Büyükelçiliği Konsolosluk Şubesinde yaklaşık 2.000 Türk vatandaşının kaydı bulunmaktadır. İçişleri Bakanlığı verilerine göre Türkiye’de çeşitli sebeplerle ikamet eden 880 Tayland vatandaşı bulunmaktadır.