Türkiye - Sri Lanka Siyasi İlişkileri

Sri Lanka’nın 4 Şubat 1948 tarihinde bağımsızlığını kazanması sonrasında Yeni Delhi Büyükelçiliğimiz Sri Lanka'ya akredite edilmiştir. Sri Lanka'nın Tel Aviv Büyükelçiliği de Türkiye'ye akredite olarak görev yapmıştır.

Sri Lanka'nın Ankara Büyükelçiliği 2012, Kolombo Büyükelçiliğimiz ise 2013 yıllarında faaliyete geçmiştir.

Türkiye-Sri Lanka ilişkileri olumlu mecrada seyretmektedir. Sayın Cumhurbaşkanımızın Başbakanlığı döneminde 26 Aralık 2004 tarihinde Hint Okyanusu’nda meydana gelen tsunami felaketinden etkilenen ülkelere yönelik ziyaret programları çerçevesinde 10 Şubat 2005 tarihinde Sri Lanka’yı ziyaretleri, ikili ilişkilerimizde önemli bir eşik teşkil etmiştir.

Dönemin Sri Lanka Devlet Başkanı Rajapaksa’nın 2008 yılında ülkemize gerçekleştirdiği ziyaret, Sri Lanka’dan ülkemize Cumhurbaşkanı düzeyinde gerçekleştirilen ilk ziyarettir.

Sri Lanka Başbakanı Ranil Wickremasinghe tarafından ikili ilişkilerin geliştirilmesi için özel olarak görevlendirilen Şehir Planlama ve Su Temini Bakanı ve Parlamentolararası Dostluk Grubu Başkanı Rauff Hakeem 2-8 Şubat 2016 tarihlerinde ülkemize resmi bir ziyaret gerçekleştirmiştir.

Sayın Bakanımızın 14-15 Haziran 2016 tarihlerinde Sri Lanka’ya gerçekleştirdikleri ziyaret, ülkemizden anılan ülkeye Dışişleri Bakanı seviyesinde yapılan ilk ziyaret olmuştur.