Türkiye - Solomon Adaları İlişkileri

Türkiye - Solomon Adaları arasındaki diplomatik ilişkiler 8 Mart 1979 tarihinde kurulmuştur. Solomon Adaları’na Kanberra Büyükelçiliğimiz akreditedir.

9-11 Temmuz 2007 tarihlerinde İstanbul’da gerçekleştirilen Birleşmiş Milletler En Az Gelişmiş Ülkeler Dışişleri Bakanları Konferansı’na Solomon Adaları’ndan Dışişleri Bakanı Oti katılmıştır.

9-11 Nisan 2008 tarihlerinde yine İstanbul’da düzenlenen Türkiye-Pasifik Adaları Dışişleri Bakanları Toplantısı’na Solomon Adaları Dışişleri ve Dış Ticaret Bakanı William Haomae iştirak etmiştir.

9-13 Mayıs 2011 tarihlerinde İstanbul’da düzenlenen Birleşmiş Milletler En Az Gelişmiş Ülkeler (EAGÜ) 4. Konferansı'da ise Solomon Adaları, Başbakan Yardımcısı Manasseh Maelanga'nın başkanlığında, Dışişleri ve Dış Ticaret Bakanı Peter Shanel Agovaka, Kalkınma Planlama ve Yardım Eşgüdümü Bakanı Snyder Rini ile bazı parlamenterlerden oluşan bir heyetle temsil edilmiştir.

7-8 Haziran 2014 tarihlerinde İstanbul'da düzenlenen Türkiye-Pasifik'teki Gelişmekte Olan Küçük Ada Devletleri Dışişleri Bakanları Toplantısı’na Solomon Adaları Dışişleri ve Dış Ticaret Bakanı Clay Frau Soalaoi katılmıştır.

23-24 Mayıs 2016 tarihlerinde İstanbul’da düzenlenen Dünya İnsani Zirvesine Solomon Adaları’ndan Çevre, İklim Değişikliği, Afet Yönetimi ve Meteoroloji Bakanlığı Müsteşarı Melchior Mataki katılmıştır.

Ülkemiz, başta doğal afetlerle mücadele olmak üzere Solomon Adalarına TİKA vasıtasıyla çeşitli yardımlarda bulunmaktadır.