Türkiye - Paraguay Siyasi İlişkileri

Paraguay’la ikili ilişkilerimiz, coğrafi uzaklık, Paraguay’ın 1954-1989 yılları arasında dışa kapalı bir politika izlemesi ve genel olarak bölgesel sorunların dışında dış politika konularına ilgi göstermemesi nedeniyle uzun yıllar sınırlı bir düzeyde kalmıştır. Ancak son dönemde Latin Amerika ve Karayipler bölgesine açılım politikamız çerçevesinde bölgeye daha fazla ilgi gösterilmesi, yeni Büyükelçilikler açılması, TİKA kanalıyla teknik işbirliği projeleri yürütülmesi ve bölgesel örgütler ile ilişkiler kurulması Paraguay’la ilişkilerimize de ivme kazandırmıştır.

Paraguay’dan ülkemize Dışişleri Bakanı düzeyinde bugüne kadar iki ziyaret gerçekleştirilmiştir. Dönemin Paraguay Dışişleri Bakanı Leila Rachid, 15-17 Mart 2006 tarihleri arasında ülkemizi ziyaret etmiş, ziyaret sırasında Vize Muafiyet Anlaşması imzalanmıştır.

Paraguay Dışişleri Bakanı Alejandro Hamed Franco 6-7 Mart 2009 tarihlerinde Sayın Dışişleri Bakanımızın davetlisi olarak ülkemize gelmiş, ziyaret sırasında Ticari İşbirliği Anlaşması imzalanmıştır.

Sayın Bakanımız, 31 Ocak 2017 tarihinde ülkemizden Paraguay’a Dışişleri Bakanı seviyesindeki ilk ziyareti gerçekleştirerek Dışişleri Bakanı Eladio Loizaga ve Temsilciler Meclisi Başkanı Hugo Velazquez’le görüşmüştür. Ziyaret vesilesiyle ayrıca Dostluk ve İşbirliği Anlaşması ile Hava Ulaştırma Anlaşması imzalanmıştır.

Paraguay’a Buenos Aires Büyükelçiliğimiz akreditedir. Paraguay’da ayrıca Asuncion ve Ciudad del Este kentlerinde olmak üzere iki Fahri Konsolosluğumuz bulunmaktadır. Paraguay’ın da Ankara’da Fahri Konsolosluğu vardır.