Türkiye - Nepal Siyasi İlişkileri

Ülkemiz ile Nepal arasındaki diplomatik ilişkiler 1962 yılında tesis edilmiştir. Yeni Delhi Büyükelçiliğimiz Nepal’e, Nepal’in İslamabad Büyükelçiliği ise Türkiye’ye akreditedir.

Nepal ile ülkemiz arasında gerçekleştirilen üst düzey ziyaretler bağlamında, Nepal Dışişleri Bakanı Sahana Pradhan 9-11 Temmuz 2007 tarihlerinde İstanbul’da yapılan “En Az Gelişmiş Ülkeler Birinci Konferansı”na (EAGÜ) katılmıştır. Sayın Ahmet Davutoğlu Dışişleri Bakanlığı döneminde 17 Şubat 2011 tarihinde Nepal’i ziyaret etmiş ve sözkonusu ziyareti takiben, dönemin Nepal Başbakanı Jhala Nath Khanal 9-13 Mayıs 2011 tarihlerinde İstanbul’da düzenlenen Dördüncü EAGÜ Konferansı’na iştirak etmek üzere ülkemize gelmiştir.

Ülkemiz, on yıl süren silahlı çatışmaların ardından bir geçiş dönemi yaşayan ve doğal afetlerle karşı karşıya kalan Nepal halkına yardım etmektedir. Bu çerçevede, Nepal’de 250 bin kişinin etkilendiği seller dolayısıyla 50.000 Dolar tutarındaki insani yardımımız Mart 2009’da, Birleşmiş Milletler İnsani İşler Eşgüdüm Ofisi (OCHA) aracılığıyla Nepal’e ulaştırılmıştır. Ülkemiz Katmandu Üniversitesi Kız Yurdu inşası için TİKA aracılığıyla Nepal’e Nisan 2009’da 97.500 Dolar tutarında yardımda bulunmuştur.

25 Nisan ve 12 Mayıs 2015 tarihlerinde Nepal’de meydana gelen depremlerin ardından, Türkiye insani yardımda bulunmuş ve kurtarma çalışmalarına iştirak etmiştir. Ayrıca, Türkiye Nepal’e 2 milyon Dolar tutarında kalkınma yardımında da bulunmuştur.

İstanbul’da 23-24 Mayıs 2016 tarihlerinde düzenlenen Dünya İnsani Zirvesi’ne katılan dönemin Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Kamal Thapa ile Sayın Bakanımız arasında Dışişleri Bakanlıkları Arasında İstişare Mekanizmasına Kurulmasına Dair Mutabakat Muhtırası imzalanmıştır.