Türkiye-Moldova İlişkileri

Türkiye, bağımsızlığını 1991 Ağustos ayında ilan eden Moldova Cumhuriyeti’ni 1991 Aralık ayında tanımıştır. İki ülke arasında diplomatik ilişkiler 3 Şubat 1992 tarihinde tesis edilmiştir. Moldova’yla ilişkilerimizin hukuki temeli sayılan “Dostluk ve İşbirliği Antlaşması” merhum Cumhurbaşkanı Sayın Süleyman Demirel’in 2-3 Haziran 1994 tarihlerinde Moldova’yı ziyareti sırasında imzalanmıştır.

İki ülke arasında “Vizelerin Karşılıklı Olarak Kaldırılmasına İlişkin Anlaşma” 1 Kasım 2012’de imzalanmıştır.

Son dönemde ikili ilişkilerimizde önemli bir ivme yakalanmış olup çok sayıda üst düzey ziyaret gerçekleştirilmiştir. 5-6 Mayıs 2017 tarihinde Sayın Başbakanımız Moldova’ya Gökoğuz Yeri ayağı da bulunan bir ziyarette bulunmuş, sözkonusu ziyaret Türkiye’den Moldova’ya başbakan seviyesinde ilk resmi ikili ziyareti teşkil etmiştir.

2016 yılında Moldova’ya ihracatımız 189 milyon dolar, Moldova’dan ithalatımız 124 milyon dolar olmak üzere ikili ticaret hacmimiz 313 milyon dolar olarak gerçekleşmiştir. Moldova’daki Türk yatırımlarının toplam tutarı yaklaşık 250 milyon dolar değerindedir. Türk müteahhitlik firmaları Moldova’da şimdiye kadar 288 milyon dolar değerinde 28 proje üstlenmişlerdir. Türkiye ile Moldova arasında imzalanan Serbest Ticaret Anlaşması 1 Kasım 2016 tarihinde yürürlüğe girmiştir.

Ülkemizin Kişinev’de Büyükelçiliği; Komrat’ta Fahri Konsolosluğu bulunmaktadır.

Moldova’nın ise Ankara’da Büyükelçiliği; İstanbul’da muvazzaf Başkonsolosluğu; Aydın (münhal), Belek, Bursa ve Manisa’da Fahri Konsoloslukları mevcuttur.