Türkiye-Moldova İlişkileri

Türkiye, bağımsızlığını 1991 Ağustos ayında ilan eden Moldova Cumhuriyeti’ni 1991 Aralık ayında tanımıştır. İki ülke arasında diplomatik ilişkiler 3 Şubat 1992 tarihinde tesis edilmiştir. Moldova’yla ilişkilerimizin hukuki temeli sayılan “Dostluk ve İşbirliği Antlaşması” merhum Cumhurbaşkanı Sayın Süleyman Demirel’in 2-3 Haziran 1994 tarihlerinde Moldova’yı ziyareti sırasında imzalanmıştır.

Son dönemde ikili ilişkilerimizde önemli bir ivme yakalanmıştır.17-18 Ekim 2018 tarihlerinde, Sayın Cumhurbaşkanımız Moldova’ya, Gagauz Yeri ayağı da bulunan bir ziyaret gerçekleştirmiş, sözkonusu ziyaret 19 yıl aradan sonra Türkiye’den Moldova’ya cumhurbaşkanı düzeyinde gerçekleştirilen ilk ziyaret olmuştur.

İki ülke arasında kimlikle seyahat uygulanmasına ilişkin anlaşma, 17 Ekim 2018’de imzalanmıştır.


2018 yılında Moldova’ya ihracatımız 266 milyon dolar, Moldova’dan ithalatımız 160 milyon dolar olmak üzere ikili ticaret hacmimiz 426 milyon dolar olarak gerçekleşmiştir.

Türkiye ile Moldova arasında imzalanan Serbest Ticaret Anlaşması 1 Kasım 2016 tarihinde yürürlüğe girmiştir.

Ülkemizin Kişinev’de Büyükelçiliği; Komrat’ta Fahri Konsolosluğu (münhal) bulunmaktadır. Komrat’ta muvazzaf Başkonsolosluk açmak üzere çalışmalarımız devam etmektedir.

Moldova’nın ise Ankara’da Büyükelçiliği; İstanbul’da muvazzaf Başkonsolosluğu; Aydın (münhal), Belek, Bursa ve Manisa’da Fahri Konsoloslukları mevcuttur.