Türkiye-Moldova İlişkileri

Türkiye, bağımsızlığını 1991 Ağustos ayında ilan eden Moldova Cumhuriyeti’ni 1991 Aralık ayında tanımıştır. İki ülke arasında diplomatik ilişkiler 3 Şubat 1992 tarihinde tesis edilmiştir. Moldova’yla ilişkilerimizin hukuki temeli sayılan “Dostluk ve İşbirliği Antlaşması” merhum Cumhurbaşkanı Sayın Süleyman Demirel’in 2-3 Haziran 1994 tarihlerinde Moldova’yı ziyareti sırasında imzalanmıştır.

Moldova’yla siyasi ilişkilerimiz ikili ve çok taraflı platformlarda olumlu bir seyir izlemektedir. 17-18 Ekim 2018 tarihlerinde, Sayın Cumhurbaşkanımız Moldova’ya, Gagauz Yeri ayağı da bulunan bir ziyaret gerçekleştirmiştir. Sözkonusu ziyaret 19 yıl aradan sonra Türkiye’den Moldova’ya cumhurbaşkanı düzeyinde gerçekleştirilen ilk resmi ziyaret olmuştur. Bu ziyaret sırasında imzalanan bildiriyle, iki ülke arasında Yüksek Düzeyli Stratejik İşbirliği mekanizması tesis edilmiş, ilişkilerin düzeyi stratejik ortaklık seviyesine çıkartılmıştır.

İki ülke arasında kimlikle seyahate imkân tanıyan anlaşma, 17 Ekim 2018’de imzalanmış ve 19 Şubat 2019 tarihi itibarıyla karşılıklı olarak pasaportsuz, kimlikle seyahat uygulamasına başlanmıştır.

2018 yılında Moldova’ya ihracatımız 266 milyon dolar, Moldova’dan ithalatımız 160 milyon dolar olmak üzere ikili ticaret hacmimiz 426 milyon dolar olarak gerçekleşmiştir.

Türkiye ile Moldova arasında imzalanan Serbest Ticaret Anlaşması 1 Kasım 2016 tarihinde yürürlüğe girmiştir.

Ülkemizin Kişinev’de Büyükelçiliği bulunmakta olup, Gagauz Yeri’nin başkenti Komrat’ta muvazzaf Başkonsolosluk açmak üzere çalışmalarımız devam etmektedir.

Moldova’nın ise Ankara’da Büyükelçiliği; İstanbul’da muvazzaf Başkonsolosluğu; Belek, Bursa ve Manisa’da Fahri Konsoloslukları mevcuttur.