Türkiye - Maldivler Siyasi İlişkileri

Ülkemiz ile Maldivler arasında diplomatik ilişkiler 1979 yılında tesis edilmiş olup, Yeni Delhi Büyükelçiliğimiz Maldivler’e, Maldivler’in Birleşmiş Milletler Cenevre Daimi Temsilciliği de ülkemize akreditedir.

Türkiye ve Maldivler, başta Birleşmiş Milletler ve İslam İşbirliği Teşkilatı olmak üzere birçok uluslararası platformda yakın işbirliğine sahip iki dost ülkedir.

Sayın Cumhurbaşkanımız Başbakanlığı döneminde 26 Aralık 2004 tarihinde Hint Okyanusu’nda meydana gelen deprem ve tsunami felaketinin ardından, 9 Şubat 2005 tarihinde Maldivler’e gerçekleştirdiği ziyaret, iki ülke arasında diplomatik ilişkilerin kurulduğu tarihten bu yana Türkiye’den Maldivler’e yapılan ilk resmi ziyaret olmuştur. Dönemin Maldivler Dışişleri Bakanı Abdulla Shahid’in 15-21 Nisan 2008 tarihleri arasında Türkiye’ye yapmış olduğu ziyaret ise Maldivler’den ülkemize yapılan üst düzeyli ilk resmi ziyarettir.

2009 yılında çeşitli vesilelerle Maldivler’den dönemin İskan, Ulaştırma ve Çevre Bakan Yardımcısı Dr. Mohamed Shareef, Savunma ve Ulusal Güvenlik Bakanı Ameen Faisal, Ekonomik Kalkınma Bakanı Mohamed Rasheed ile Eğitim Bakanı Dr Musthafa Luhtfy ülkemizi ziyaret etmiştir. Aynı yıl Mayıs ayında dönemin TBMM Başkan Vekili Sayın Nevzat Pakdil başkanlığındaki Milletvekillerimiz, beraberlerinde 30 kişilik bir işadamı heyeti olduğu halde Maldivler’e giderek temaslarda bulunmuşlardır.

Sayın Cumhurbaşkanımız başbakanlıkları döneminde 3. Dünya Gelecek Enerji Zirvesi vesilesiyle Abu Dhabi’de dönemin Maldivler Cumhurbaşkanı Nasheed’le 18 Ocak 2010 tarihinde bir görüşme yapmıştır. Görüşmede, turizm ve savunma alanlarında işbirliği dahil ikili ilişkilerin geliştirilmesi hususunda görüş alışverişinde bulunulmuştur. Sayın Bakanımız ile Maldivler Dışişleri Bakanı Dunya Maumoon 2014 Eylül ayında BM 69. Genel Kurulu marjında New York'ta ve 2015 Mayıs ayında İİT 42. Dışişleri Bakanları Konseyi Toplantısı marjında Kuveyt’te ikili görüşmeler gerçekleştirmişlerdir.

Dönemin Maldivler Savunma ve Ulusal Güvenlik Bakanı Ameen Faisal 15-17 Eylül 2010 tarihlerinde, dönemin Maldivler Dışişleri Bakanı Ahmed Naseem ise Mayıs 2011’de İstanbul’da düzenlenen En Az Gelişmiş Ülkeler (EAGÜ) Dördüncü Konferansı’na katılmak üzere ülkemizi ziyaret etmiştir. Maldivler İslam İşleri Bakanı Mohamed Shaheem Ali Saeed 28 Ağustos 2014 tarihinde düzenlenen Cumhurbaşkanlığı devir teslim törenine katılmış; Maldivler Meclis Başkanı Abdulla Maseeh Mohamed de 17-22 Ocak 2015 tarihlerinde İstanbul’da düzenlenen İslam İşbirliği Teşkilatı Parlamento Birliği (İSİPAB) 10. Konferansı’na katılmak üzere ülkemize gelmiştir.

Maldivler’den ülkemize yapılan son ziyaret, Dışişleri Bakanı Dr. Mohamed Asim’ın, 28-29 Ağustos 2017 tarihlerinde ülkemizi ziyaretidir. Bakan Asım, Sayın Bakanımızla ikili ve heyetlerarası görüşmeler gerçekleştirmiştir.