Türkiye - Laos İlişkileri

Laos ile diplomatik ilişkilerimiz 1958 yılında tesis edilmiş, ancak, iki ülke arasındaki coğrafi uzaklık ve dış politika önceliklerimizdeki farklılıklar nedeniyle ilişkilerimiz sınırlı düzeyde kalmıştır. Laos’a önce Kuala Lumpur Büyükelçiliğimiz, 1975 yılından 2017 yılına kadar da Bangkok Büyükelçiliğimiz akredite olmuştur. 27 Aralık 2017 tarihinden itibaren de Viyentiyan Büyükelçiliğimiz faaliyetlerine başlamıştır. Laos’un ise Türkiye’de temsilciliği yoktur. İstanbul’da Fahri Konsolosluk açma taleplerine onay verilmiştir.

Laos Başbakanı Thongloun Sisoulith, Dışişleri Bakanı olduğu dönemde, 6-7 Nisan 2008 tarihleri arasında ülkemize resmi bir ziyaret gerçekleştirmiştir. Başbakan Sisoulith ayrıca, 9-13 Mayıs 2011 tarihlerinde düzenlenen BM En Az Gelişmiş Ülkeler 4. Konferansı’na katılım vesilesiyle İstanbul’a gelmiştir.

Ağustos 2008’de meydana gelen sel felaketi sonrasında Laos’a 50.000 Dolarlık insani yardım yapılmıştır.

Ülkemiz ile Laos arasında 2008 yılında Ticaret ve Ekonomik İşbirliği Anlaşması imzalanmış, sözkonusu anlaşma 3 Mayıs 2013 tarihinde yürürlüğe girmiştir.

18 Mart 2014 tarihlerinde Bakanlığımız ve Laos Dışişleri Bakanlığı arasında işbirliği tesisine dair Mutabakat Zaptı ile iki ülke diplomasi akademileri arasında işbirliğine ilişkin Mutabakat Zaptı imzalanmıştır.

Bakanlığımız Diplomasi Akademisi tarafından gerçekleştirilen “Uluslararası Genç Diplomatlar Eğitim Programına” ise bugüne kadar Laos’tan dört diplomat iştirak etmiştir.

“Türkiye Bursları” kapsamında 2015-2016 öğretim yılında Laoslu bir öğrenciye yüksek lisans bursu verilmiştir.

Laos’ta ikamet eden yaklaşık 20 vatandaşımız bulunmakta, ülkemizde ise 11 civarında Laos vatandaşı ikamet etmektedir.