Türkiye - Kırgızistan Siyasi İlişkileri

Türkiye, 16 Aralık 1991 tarihinde Kırgız Cumhuriyeti’nin bağımsızlığını tanıyan ilk ülke olmuş ve iki ülke arasında 29 Ocak 1992 tarihinde diplomatik ilişkiler tesis edilmiştir. 1992 yılı içerisinde karşılıklı olarak Bişkek ve Ankara’da Büyükelçilikler açılmıştır.

Türkiye ile Kırgızistan arasındaki ilişkiler stratejik ortaklık seviyesindedir.İki ülke arasında başta siyasi, ekonomik/ticari, askeri, kültür/eğitim, sağlık, ulaştırma alanlarında olmak üzere çok boyutlu ilişkiler, iki yüzün üzerinde anlaşma ve protokolden müteşekkil geniş bir hukuki zemin çerçevesinde sürdürülmektedir.

İki ülke Cumhurbaşkanları tarafından 1997 yılında imzalanan “Ebedi Dostluk ve İşbirliği Anlaşması”, 1999 yılında yayımlanan “Türkiye ve Kırgızistan: Birlikte 21. Yüzyıla” bildirisi ve 2011 yılında imzalanan Yüksek Düzeyli Stratejik İşbirliği Konseyi (YDSK) Kurulmasına İlişkin Ortak Açıklama, bugünkü stratejik ortaklığımızın temel belgelerdir.

İki ülke arasında bugüne kadar, özellikle Cumhurbaşkanları düzeyinde, çok sayıda üst düzey ziyaret gerçekleştirilmiştir. 25-28 Nisan 2011 tarihlerinde Kırgız Cumhurbaşkanı Almazbek Atambayev'in Başbakan sıfatıyla ülkemizi ziyaret etmiş ve ziyaret vesilesiyle Yüksek Düzeyli Stratejik İşbirliği Konseyi (YDSK) mekanizması tesis edilerek, YDSK’nın ilk toplantısı gerçekleştirilmiştir. 9-11 Nisan 2013 tarihlerinde Sayın Cumhurbaşkanımız Başbakan sıfatıyla Kırgızistan’ı ziyaret etmiş, bu vesileyle. YDSK II. Toplantısı gerçekleştirilmiştir. Kırgızistan-Türkiye YDSK III. Toplantısı, Başbakan sıfatıyla Sayın Cumhurbaşkanımızın ve Kırgızistan Cumhurbaşkanı Atambayev’in eşbaşkanlığında 3 Haziran 2014 tarihinde ülkemizde düzenlenmiştir.

Çok taraflı planda, Kırgız Yönetimi, başta Türk Konseyi olmak üzere Türk dünyası içindeki oluşumlarda yer almakta ve destek vermektedir. Bu çerçevede Kırgızistan, Türk Konseyi V. Zirvesi sırasında kurulması kararlaştırılan Türk Dünyası Spor ve Göçebe Kültür Merkezi’ne de evsahipliği yapacaktır.

Ülkemiz, Orta Asya coğrafyasında demokratik dönüşümünü gerçekleştirmekte olan Kırgızistan’ın istikrarını ve kalkınmasını devam ettirmesine önem atfetmektedir. Bu çerçevede, siyasal ve kurumsal dönüşüm sürecinin başından bu yana Kırgızistan’a her düzeyde destek sağlamaktadır. Öte yandan, ülkemizin FETÖ ile mücadelesi kapsamında Kırgız makamlarından beklentilerimiz her vesileyle Kırgız tarafına aktarılmaya devam edilmektedir.