Türkiye - Guyana Siyasi İlişkileri

Guyana ile siyasi temaslarımız daha çok kurumsal ilişki içinde bulunduğumuz bölgesel örgütler üzerinden yürütülmekte, uluslararası adaylıklar karşılıklı olarak desteklenmektedir.

Guyana Devlet Başkanı Bharrat Jagdeo, Başkan Yardımcısı Ronald Hercules ve Maliye Bakanı Ashni Singh, Dünya Bankası 2009 Yıllık Toplantısı’na katılmak üzere 2009 Ekim ayında ülkemizi ziyaret etmişlerdir.

17-21 Temmuz 2014 tarihlerinde İstanbul'da gerçekleştirilen Türkiye-Karayip Topluluğu (CARICOM) İstişare ve İşbirliği Mekanizması Dışişleri Bakanları I. Toplantısına dönemin Guyana Dışişleri Bakanı Carolyn Rodrigues Birkett katılmıştır.

21 Nisan 2017 tarihinde İstanbul’da düzenlenen Türkiye-Latin Amerika ve Karayipler Topluluğu (CELAC) Dörtlüsü IV. Dışişleri Bakanları Toplantısına Guyana’dan Dışişleri Bakanı Carl Greenidge katılmıştır. Sayın Bakanımız, Bakan Greenidge ile ikili bir görüşme yapmış, toplantı kapsamında ayrıca Dışişleri Bakanlıkları arasında siyasi istişare mekanizması kurulmasına yönelik Mutabakat Zaptı imzalanmıştır.

Guyana’ya Karakas Büyükelçiliğimiz akreditedir.