Türkiye - Gürcistan Siyasi İlişkileri

Türkiye, Gürcistan’ın bağımsızlığını 16 Aralık 1991 tarihinde tanımıştır. Diplomatik İlişkilerin Tesisine İlişkin Protokol ise 21 Mayıs 1992 tarihinde imzalanmış ve karşılıklı olarak Büyükelçilikler açılmıştır. Ülkemizin Batum’da, Gürcistan’ın ise İstanbul ve Trabzon’da Başkonsoloslukları bulunmaktadır.

Türkiye ile Gürcistan arasındaki ilişkiler stratejik düzeydedir. Ülkemiz 2007 yılından beri Gürcistan’ın en büyük ticaret ortağı durumundadır. Gürcistan’a en çok doğrudan yatırım yapan ülkeler arasında da Türkiye ilk sıralarda gelmektedir. Diğer yandan, iki ülke arasında 31 Mayıs 2011 tarihinde imzalanan ve 10 Aralık 2011 tarihinde yürürlüğe giren bir protokol uyarınca, iki ülke vatandaşları birbirlerinin ülkelerine sadece kimlik belgeleri ile seyahat edebilmektedirler.

İki ülke arasında düzenli olarak üst düzey ziyaretler gerçekleştirilmektedir. Ülkemiz ile Gürcistan arasındaki ilişkilerin daha da geliştirilmesi amacıyla, iki ülke arasında Yüksek Düzeyli Stratejik İşbirliği Konseyi (YDSK) mekanizması kurulmuş; ve ilk YDSK toplantısı 19 Temmuz 2016 tarihinde Ankara’da, ikinci YDSK toplantısı ise 23 Mayıs 2017 tarihinde Tiflis’te gerçekleştirilmiştir.

Türkiye-Azerbaycan-Gürcistan Dışişleri Bakanları Üçlü Toplantıları süreci, bölgesel istikrar, barış ve refaha katkı sağlayan önemli bir mekanizmadır. Türkiye-Azerbaycan-Gürcistan Dışişleri Bakanları VI. Toplantısı 6 Eylül 2017 tarihinde Bakü’de gerçekleştirilmiştir. Üçlü toplantı süreci Cumhurbaşkanları seviyesine de çıkartılmış olup, ilk toplantı 6 Mayıs 2014 tarihinde Tiflis’te gerçekleştirilmiştir. Savunma, Ekonomi, Ulaştırma Bakanları, Silahlı Kuvvetler Komutanları, Parlamento Dışişleri Komisyonları Başkanları ve İş Forumları arasında da üçlü toplantılar yapılmaktadır.

Türkiye, Gürcistan’ın toprak bütünlüğünü güçlü şekilde desteklemekte, Abhazya ve Güney Osetya’nın sözde bağımsızlıklarını tanımamakta ve bu ihtilafların Gürcistan’ın toprak bütünlüğü ve egemenliği çerçevesinde barışçıl şekilde çözülmesini arzu etmektedir. Türkiye, Gürcistan’ın Avrupa-Atlantik kurumları ile bütünleşme çabalarını da desteklemektedir.

Türkiye-Gürcistan ilişkilerindeki en önemli konulardan birini de Ahıska Türklerinin anavatanlarına geri dönüş süreci oluşturmaktadır. Ülkemiz bu konuyu yakından takip etmekte ve Gürcistan’ın 1999 yılında Avrupa Konseyi’ne üye olurken üstlendiği yükümlülükler çerçevesinde Ahıska Türklerinin anayurtları olan Ahıska’ya geri dönüşlerinin önündeki tüm engellerin kaldırılmasını talep etmektedir. Diğer yandan, Ukrayna’nın doğu bölgelerindeki çatışma alanlarında bulunan Ahıska Türklerinden Aralık 2017 itibariyle 2813 kişi ülkemize getirilerek, Erzincan’ın Üzümlü ilçesine veya Bitlis’in Ahlat ilçesine yerleştirilmiştir.