Türkiye-Güney Sudan Cumhuriyeti Siyasi İlişkileri

Türkiye Güney Sudan’ı bağımsızlığını takiben ilk tanıyan ülkelerden birisidir. Türkiye tarafından Ocak 2011’de açılan Juba Başkansolosluğu, Güney Sudan Cumhuriyeti’nin bağımsızlık ilanının hemen ardından Büyükelçiliğe dönüştürülmüştür.

9 Temmuz 2011 tarihinde Juba’da düzenlenen bağımsızlık töreninde ülkemizi dönemin Kalkınma Bakanı Sayın Cevdet Yılmaz temsil etmiştir. Güney Sudan Cumhuriyeti de ilk Büyükelçiliklerinden birini 2012 Haziran ayında Ankara’da açmıştır.

Türkiye ile Güney Sudan Cumhuriyeti arasında karşılıklı olarak birçok üst düzey ziyaret gerçekleştirilmektedir. Sözkonusu üst düzey ziyaretler vesilesiyle ahdi altyapının tamamlanmasına gayret edilmektedir.

Dışişleri eski Bakanı Nhial Deng Nhial 22-23 Kasım 2012 tarihlerinde Sayın Bakanımızın davetlisi olarak ülkemizi ziyaret etmiş ve Ankara Büyükelçiliği’nin resmi açılışı yapılmıştır.

Devlet Başkanı Salva Kiir Mayardit, beraberinde Dışişleri ve Uluslararası İşbirliği Bakanı Dr. Barnaba Marial Benjamin, Devlet Başkanlığı Ofisi Bakanı Awan Guol Riak olduğu halde 23-25 Nisan 2015 tarihlerinde Çanakkale ve İstanbul’da düzenlenen “Çanakkale Kara Savaşlarının 100 üncü Yıldönümünü Anma Törenleri”ne katılmıştır.

Güney Sudan ile ekonomik/ticari ilişkilerimiz sınırlıdır. (2016 yılında 195 bin Dolarlık ihracat yaptığımız İhracat Birliklerince kaydedilmiş olup, TÜİK verilerine göre 2017 yılının ilk dört çeyreğinde ülkemizden Güney Sudan’a 370 bin ABD doları ihracat gerçekleşmiştir).

İki ülke arasında Ticaret ve Ekonomik İşbirliği Anlaşması Nisan 2017’de imzalanmıştır.
 
Ülkemiz tarafından Güney Sudan’da TİKA eşgüdümünde, kapasite artırımı ve teknik işbirliği çalışmalarına öncelik verilmektedir.

Eğitim işbirliği bağlamında ve Türkiye Bursları kapsamında, Güney Sudan’dan çok sayıda öğrenciye yükseköğrenim bursu tahsis edilmektedir. 2016-2017 akademik yılında 11 öğrenciye, ‘‘Türkiye Bursları‘‘ kapsamında burs verilmiştir.