Türkiye - Güney Afrika Siyasi İlişkileri

İki ülke arasında tarihten gelen ilişkiler mevcuttur. 27 Şubat 1993 tarihinde Ankara’da Güney Afrika Cumhuriyeti Büyükelçiliği, 22 Mart 1994 tarihinde ise Pretoria Büyükelçiliğimiz açılmıştır.

Dönemin Dışişleri Bakanı Sayın Ahmet Davutoğlu Dışişleri Bakanı Nkoana Mashabane ile BM Genel Kurul Toplantıları vesilesiyle 26 Eylül 2013 tarihinde New York’ta görüşmüştür.

Dönemin Başbakanı Sayın Ahmet Davutoğlu 15-16 Kasım 2014 tarihlerinde Brisbane G20 Zirvesi vesilesiyle GAC Devlet Başkanı Zuma ile görüşmüştür.

15 Kasım 2015’de ülkemizde düzenlenen G20 Antalya Zirvesi’ne katılan GAC Devlet Başkanı Zuma ile Sayın Cumhurbaşkanımız bir görüşme gerçekleştirmiştir.

Güney Afrika Cumhuriyeti, Türkiye'nin Sahranın Güneyindeki Afrika'daki (SAGA) en önemli ticaret ortağıdır. SAGA'nın GSYİH'sinin yüzde 30'undan fazlasını üreten ve bölgenin en büyük ekonomisine sahip GAC ile ticaretimiz SAGA ülkeleriyle toplam ticaretimizin yaklaşık yüzde 40'ını oluşturmaktadır. 2016 yılında ikili ticaret hacmi 1,4 milyar ABD doları olarak gerçekleşmiştir (Türkiye’den ihracat: 406 milyon ABD Doları; Türkiye’ye ithalat: 1.058 milyar ABD Doları).

GAC’deki Türk yatırımlarının değeri 500 milyon dolardan fazladır. Yatırımlarımız ağırlıklı olarak madencilik ve tekstil sektörlerinde toplanmaktadır. Ayrıca, başta Cape Town ve Johannesburg kentlerinde olmak üzere, vatandaşlarımıza ait tekstil, halı, gıda ağırlıklı ithalat, toptan ve perakende satış yapan firmalar bulunmaktadır. Son dönemde Arçelik ve DHT Holding tarafından gerçekleştirilen önemli yatırımlar (beyaz eşya üreticisi DEFY’ın Arçelik tarafından ve önemli demir/çelik işletmesi CISCO’nun DHT Holding tarafından satın alınması) ülkemizin GAC’a yönelik olarak ekonomik planda üst düzeyli ilgisini ortaya koymuştur.

Son Karma Ekonomik Komisyon (KEK) toplantısı 13-16 Şubat 2012 tarihlerinde ülkemizde düzenlenmiştir.

GAC’da yaşayan vatandaşlarımızın sayısı 3.000 civarında olduğu tahmin edilmektedir.
 
Ülkemizden GAC’a ve GAC’dan ülkemize yönelik turist akışı THY’nin Cape Town-Johannesburg-İstanbul seferlerinin 17 Eylül 2007 tarihinde tekrar başlaması ile yoğunlaşmıştır. THY, Ekim 2015 sonu itibariyle Cape Town’a ayrı uçuş başlatmıştır. THY’nin Kasım 2015 başında başlayan Durban uçuşlarıyla GAC’daki uçuş noktası sayısı 3’e yükselmiştir.

Ülkemiz tarafından GAC’ne Türkiye Bursları kapsamında her yıl burs tahsis edilmektedir.