Türkiye - Endonezya İlişkileri

Türkiye Endonezya ile yakın ve çok boyutlu ilişkilere sahiptir.

Tarihi bağlar itibarıyla Türkiye ile Endonezya arasında her zaman dostane ilişkiler mevcut olmuştur. Türklerle olan ilişkilerin ilk izleri 12. yüzyıla kadar uzanmaktadır. O dönemde Endonezya'yı ziyaret eden Türk-İslam âlimleri İslam’ın bölgede yayılmasında etkili olmuşlardır. 16. yüzyılda Aceh Sultanlığı’nın artan Portekiz baskılarına karşı Osmanlı İmparatorluğu’ndan yardım talebi çerçevesinde iki ülke arasında resmi ilişkiler tesis edilmiştir.

Türkiye ve Endonezya arasında diplomatik ilişkiler 1950 yılında kurulmuş ve Cakarta Büyükelçiliğimiz 10 Nisan 1957 tarihinde faaliyete başlamıştır.

2004 yılından itibaren karşılıklı üst düzey ziyaretlerin artması ilişkilere ivme kazandırmıştır. 2011 yılında 11. Cumhurbaşkanımız Sayın Abdullah Gül ve Endonezya’nın 6. Devlet Başkanı Susilo Bambang Yudhoyono arasında imzalanan “Türkiye-Endonezya: Yeni Dünya Düzeninde Güçlendirilmiş Ortaklık” bildirisiyle ikili ilişkilerimiz stratejik ortaklık düzeyine çıkartılmıştır.

2004 yılında Hint Okyanusu’nda meydana gelen tsunami felaketi sonrasında dönemin Başbakanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan afet bölgesi olan Banda Açe’yi 6-7 Şubat 2005 tarihlerinde ziyaret etmişlerdir. Tsunami felaketi sebebiyle halkımızın gösterdiği yardımseverlik iki ülke halkı arasındaki mevcut bağları daha da güçlendirmiştir.

Sayın Cumhurbaşkanımız son olarak 30 Temmuz-1 Ağustos 2015 tarihlerinde Endonezya’ya resmi ziyaret gerçekleştirmişlerdir. Ziyaret kapsamında 1 Ağustos 2015 tarihinde düzenlenen Türkiye-Endonezya İş Forumu toplantısı sırasında Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu (DEİK) ve Endonezya Ticaret ve Sanayi Odası (KADIN) iki ülke arasında ticaret, yatırım ve teknoloji alanlarında işbirliğini güçlendirmeye yönelik Mutabakat Zaptını imzalamıştır.

Endonezya Cumhurbaşkanı Joko Widodo 5-6 Temmuz 2017 tarihlerinde ülkemizi ziyaret etmiştir.

Türkiye ve Endonezya BM, İslam İşbirliği Teşkilatı, G20, D-8 ve MIKTA gibi çok taraflı platformlarda işbirliği içinde çalışmaktadır. Ülkemiz, Endonezya’nın kurucu üyesi olduğu ASEAN’a Ağustos 2017’de Sektörel Diyalog Ortağı olmuştur. Cakarta Büyükelçiliğimiz 2010 yılından bu yana ASEAN’a akreditedir.

Güneydoğu Asya’daki en büyük ekonomi olan ve 2030’da küresel en büyük 10 ekonomi arasına katılması beklenen Endonezya’nın dinamik nüfusu, büyüyen orta gelir sınıfı ve güçlü ekonomik potansiyeli, ticari ilişkilerimizin daha da geliştirilmesi için uygun bir zemin teşkil etmektedir.

Endonezya’da yaklaşık 380 vatandaşımız, ülkemizde ise 2.400 civarında Endonezya vatandaşı ikamet etmektedir. 1992 yılından bu yana 814 Endonezyalı öğrenci Hükümetimiz burslarından faydalanmıştır. “Türkiye Bursları” kapsamında 2018-2019 öğretim yılı için Endonezyalı öğrencilere 94 adet burs tahsis edilmiştir.