Türkiye - Ekvator Ginesi İlişkileri

Ekvator Ginesi'ne Yaounde Büyükelçiliğimiz, Türkiye’ye ise Ekvator Ginesi’nin Brüksel Büyükelçiliği akreditedir. 2015/7578 sayılı Bakanlar Kurulu Kararı uyarınca; ülkemizin, Ekvator Ginesi'nin başkenti Malabo'da Büyükelçilik açması kararlaştırılmıştır.

Ülkemizin Ekvator Ginesi’nin Bata kentinde Kasım 2009’dan bu yana faaliyet gösteren bir Fahri Konsolosluğu bulunmaktadır. Ekvator Ginesi’nin ülkemizde Fahri Konsolosluğu bulunmamaktadır.

Ekvator Ginesi Cumhurbaşkanı Teodoro Obiang Mbasogo, 18-21 Ağustos 2008 tarihlerindeki I. Türkiye-Afrika İşbirliği Zirvesi’ne katılmış ve Zirve marjında Sayın Cumhurbaşkanımız ile bir araya gelmiştir.

28 Ağustos 2014 tarihinde düzenlenen Cumhurbaşkanlığı devir teslim törenine Ekvator Ginesi Cumhurbaşkanını temsilen Başbakan Vicente Ehate Tomi katılmıştır.

II. Türkiye-Afrika Ortaklık Zirvesi 19-21 Kasım 2014 tarihlerinde Ekvator Ginesi’nin başkenti Malabo’da gerçekleştirilmiştir. Zirve marjında, Sayın Cumhurbaşkanımız Ekvator Ginesi’ne resmi bir ziyaret gerçekleştirmiştir. Ziyaret sırasında Ekvator Ginesi ile diplomasi eğitimi alanında mutabakat zaptı; kültürel iş birliği anlaşması; tarım alanında iş birliği konulu mutabakat zaptı; ekonomik, ticari ve teknik iş birliği anlaşması ve diplomatik pasaport hamilleri için vizelerin kaldırılması anlaşmaları imzalanmıştır.

2015 yılının ilk 11 ayında toplam ticaret hacmi 43,26 milyon ABD Doları olarak gerçekleşmiştir (43,16 milyon ABD Doları ihracat, 96 bin ABD Doları ithalat).

Ekvator Ginesi’ne ihracatımızın çok büyük bir bölümünü demir ve çelik (%36) ile mineral mamuller oluşturmaktadır. 2006-2007 yıllarında belirli bir seviyeye ulaşan bu ülkeden ithalatımızın büyük bölümünü doğal gaz oluşturmuştur. Ancak 2008-2009 yıllarından itibaren bu ithalat kesilmiştir.

Askeri alanda ilişkimiz bulunmamaktadır. Abuja Askeri Ataşeliğimiz Ekvator Ginesi’ne akreditedir.

Afrikalı işadamlarına yönelik yürütülen vize kolaylığı çalışmaları kapsamında THY ile seyahat eden Ekvator Ginesi dâhil SAGA ülkeleri işadamlarından geçerli Schengen, İngiltere veya ABD vizesi hamili olanlara, Atatürk Havalimanı hudut kapısında 30 güne kadar ikamet süreli tek giriş vizesinin verilmesi uygulamasına 20 Nisan 2011 tarihinde başlanmıştır.

Ekvator Ginesi’nde 150 civarında vatandaşımız yaşamaktadır. Büyük bir kısmı bazı inşaat firmalarında çalışmaktadır.