Türkiye - Ekvator Ginesi İlişkileri

Ekvator Ginesi'ne Yaounde Büyükelçiliğimiz, Türkiye’ye ise Ekvator Ginesi’nin Brüksel Büyükelçiliği akreditedir. 2015/7578 sayılı Bakanlar Kurulu Kararı uyarınca; ülkemizin, Ekvator Ginesi'nin başkenti Malabo'da Büyükelçilik açması kararlaştırılmış, 1 Haziran 2018 tarihinde de faaliyete başlamıştır.

Ülkemizin Ekvator Ginesi’nin Bata kentinde Kasım 2009’dan bu yana faaliyet gösteren bir Fahri Konsolosluğu bulunmaktadır.
Ekvator Ginesi Cumhurbaşkanı Teodoro Obiang Mbasogo, 18-21 Ağustos 2008 tarihlerindeki I. Türkiye-Afrika İşbirliği Zirvesi’ne katılmış ve Zirve marjında Sayın Cumhurbaşkanımızla biraraya gelmiştir.

28 Ağustos 2014 tarihinde düzenlenen Cumhurbaşkanlığı devir teslim törenine Ekvator Ginesi Cumhurbaşkanını temsilen Başbakan Vicente Ehate Tomi katılmıştır.

II. Türkiye-Afrika Ortaklık Zirvesi 19-21 Kasım 2014 tarihlerinde Ekvator Ginesi’nin başkenti Malabo’da gerçekleştirilmiştir. Zirve marjında, Sayın Cumhurbaşkanımız Ekvator Ginesi’ne resmi bir ziyaret gerçekleştirmiştir. Ziyaret sırasında Ekvator Ginesi ile diplomasi eğitimi alanında mutabakat zaptı; kültürel iş birliği anlaşması; tarım alanında iş birliği konulu mutabakat zaptı; ekonomik, ticari ve teknik iş birliği anlaşması ve diplomatik pasaport hamilleri için vizelerin kaldırılması anlaşmaları imzalanmıştır.

2017 yılında toplam ticaret hacmi 51,77 milyon ABD Doları olarak gerçekleşmiştir (21,58 milyon ABD Doları ihracat, 30,19 milyon ABD Doları ithalat).

Ekvator Ginesi’ne ihracatımızın çok büyük bir bölümünü çimento (6,7 milyon ABD Doları), buğday unu (4,5 milyon ABD Doları), kağıt ürünleri (yaklaşık 3 milyon ABD Doları) ve makineler oluşturmaktadır. İthalatımızın tamamına yakını ise BOTAŞ tarafından bu ülkeden alınan sıvılaştırılmış doğal gazdan oluşmaktadır.

-Afrikalı işadamlarına yönelik yürütülen vize kolaylığı çalışmaları kapsamında THY ile seyahat eden Ekvator Ginesi dahil SAGA ülkeleri işadamlarından geçerli Schengen, İngiltere veya ABD vizesi hamili olanlara, Atatürk Havalimanı hudut kapısında 30 güne kadar ikamet süreli tek giriş vizesinin verilmesi uygulamasına 20 Nisan 2011 tarihinde başlanmıştır.

Ekvator Ginesi’nde 150 civarında vatandaşımız yaşamaktadır. Büyük bir kısmı inşaat firmalarında çalışmaktadır.

1992’den bu yana Türkiye Bursları kapsamında Ekvator Ginesi’nden 3 öğrenciye burs verilmiştir.