Türkiye-Çad İlişkileri

Ülkemiz ve Çad arasındaki siyasi ilişkiler 16. yüzyıla kadar geriye gitmektedir.

Cumhuriyet tarihimizde, Modern Çad’la siyasi ilişkilerimiz 1969 yılında Nijerya’da mukim Büyükelçiliğimizin Çad’a akredite olmasıyla yeniden tesis edilmiş, bilahare Trablus Büyükelçiliğimiz Çad’a akredite olmuştur. 1 Mart 2013 tarihinde Encemine Büyükelçiliğimiz faaliyete geçmiştir. Çad’ın Ankara Büyükelçiliği ise 10 Aralık 2014’te açılmıştır. Bu gelişmeleri takiben, ikili ilişkilerde kayda değer bir ivme meydana gelmiştir.

Eski Cumhurbaşkanımız Sayın Süleyman Demirel’in davetine icabetle, Çad Cumhurbaşkanı Idriss Déby (Itno) 27-30 Nisan 2000 tarihlerinde ülkemize resmi bir ziyaret gerçekleştirmiştir.

Son dönemde ülkemiz ve Çad arasındaki ikili ilişkilerde önemli mesafe alınmıştır. Dönemin Çad Başbakanı Kalzeubé Payimi Deubet, 15-18 Aralık 2014 tarihlerinde ülkemize resmi bir ziyaret gerçekleştirmiş, sözkonusu ziyaret vesilesiyle muhtelif anlaşmalar imzalanmıştır.

Deubet’nin ülkemizi ziyaretini müteakip, Türkiye-Çad Karma Ekonomik Komisyonu (KEK) I. Dönem Toplantısı 28 Ocak 2015 tarihinde Ankara’da düzenlenmiştir.

Çad’la toplam ticaret hacmimiz 2015 yılı sonu itibarıyla 39 milyon ABD Dolarıdır. Bu ülkeye ihracatımız 17.4 milyon, ithalatımız ise 21.6 milyon ABD Dolarıdır.

12 Aralık 2013 tarihinde THY İstanbul-Encemine doğrudan seferlerine başlamıştır. 1 Ocak 2015 tarihinde ise TİKA’nın Encemine Ofisi açılmıştır. Çad’ın İstanbul’da Fahri Konsolosluğu bulunmaktadır.

Çadlı öğrencilere her sene lise, lisans, yüksek lisans ve doktora düzeylerinde devlet bursu tahsis edilmektedir.