Türkiye-Çad İlişkileri

Ülkemiz ve Çad arasındaki siyasi ilişkiler 16. yüzyıla dayanmaktadır.

Cumhuriyet tarihimizde, Modern Çad’la siyasi ilişkilerimiz 1969 yılında Nijerya’da mukim Büyükelçiliğimizin Çad’a akredite olmasıyla yeniden tesis edilmiş, bilahare Trablus Büyükelçiliğimiz Çad’a akredite olmuştur. 1 Mart 2013 tarihinde Encemine Büyükelçiliğimiz faaliyete geçmiştir. Çad’ın Ankara Büyükelçiliği ise 10 Aralık 2014’te açılmıştır. Bu gelişmeleri takiben, ikili ilişkilerde kayda değer bir artış meydana gelmiştir.

Eski Cumhurbaşkanımız Sayın Süleyman Demirel’in davetine icabetle, Çad Cumhurbaşkanı Idriss Déby Itno 27-30 Nisan 2000 tarihlerinde ülkemize resmi bir ziyaret gerçekleştirmiştir.

Dönemin Çad Başbakanı Kalzeubé Payimi Deubet, 15-18 Aralık 2014 tarihlerinde ülkemize resmi bir ziyaret gerçekleştirmiş, sözkonusu ziyaret vesilesiyle muhtelif anlaşmalar imzalanmıştır.

Türkiye-Çad Karma Ekonomik Komisyonu (KEK) I. Dönem Toplantısı 28 Ocak 2015 tarihinde Ankara’da düzenlenmiştir.

2016 yılı Kasım ayında İstanbul’da düzenlenen Türkiye-Afrika Ekonomi ve İş Forumu vesilesiyle Sayın Cumhurbaşkanımız ile Çad Cumhurbaşkanı arasında ikili bir görüşme gerçekleştirilmiştir.

26 Aralık 2017 tarihinde Sayın Cumhurbaşkanımız beraberinde geniş bir heyetle Çad’ı ziyaret etmiş ve bu ziyaret vesilesiyle 5 anlaşma ve 2 protokol imzalanmıştır. Ziyaret sırasında ayrıca Sayın Cumhurbaşkanımızın beraberindeki yaklaşık 100 işadamının katılımıyla Türkiye-Çad İş Forumu Encemine’de düzenlenmiştir. Sayın Cumhurbaşkanımızın ziyareti iki ülke ilişkilerine önemli ivme kazandırmıştır.

Çad’la toplam ticaret hacmimiz 2017 yılı sonu itibarıyla 45 milyon ABD Dolarıdır. Bu ülkeye ihracatımız 18 milyon, bu ülkeden ithalatımız ise 27 milyon ABD Dolarıdır.

12 Aralık 2013 tarihinde THY, İstanbul-Encemine doğrudan seferlerine başlamıştır. 1 Ocak 2015 tarihinde ise TİKA’nın Encemine Ofisi açılmıştır. Türkiye Maarif Vakfı Çad Ülke Direktörlüğü 13 Mayıs 2017 tarihinde faaliyete başlamış olup, bir okul kompleksi yönetmektedir.

Ülkemiz Türk İşbirliği ve Kalkınma Ajansı (TİKA) aracılığıyla sağlık, gıda, eğitim, bilim, ulaşım gibi çeşitli alanlarda Çad’a kalkınma yardımlarında bulunmaktadır. Daha detaylı bilgi için http://www.tika.gov.tr adresi ziyaret edilebilir.

Çadlı öğrencilere her sene lisans, yüksek lisans ve doktora düzeylerinde devlet bursu tahsis edilmektedir. Türkiye bursları kapsamında, 2017-2018 akademik yılı için 30 Çadlı öğrenciye burs tahsis edilmiştir. 1992’den bu yana 193 burs verilmiştir.