Türkiye - Angola İlişkileri

Türkiye, Angola'yı bağımsızlığını kazandığı 1975 yılında tanımıştır. Ülkemiz, Angola ile ilişkilerini 1998 yılında başlatılan Afrika Açılımı politikası çerçevesinde geliştirmeye önem vermektedir. Bu doğrultuda, Luanda Büyükelçiliğimiz 1 Nisan 2010 tarihinde faaliyetlerine başlamıştır. Angola hükümeti de 9 Ocak 2012’de ülkemizde bir Büyükelçilik açmıştır.

Angola ile Türkiye arasındaki siyasi, ekonomik ve kültürel ilişkilerin, her veçhesine ivme ve içerik kazandırılması hedeflenmektedir.

Sayın Bakanımız 19-21 Kasım 2014 tarihlerinde Malabo’da düzenlenen II. Türkiye-Afrika Zirvesi marjında tarihinde Angola Dış İlişkiler Bakan Yardımcısı Angela Bragança ile görüşmüştür.

Ülkemiz ile Angola arasındaki ticari ve ekonomik ilişkilerin temelini 22 Ağustos 2008 tarihinde imzalanan Ticaret, Ekonomik ve Teknik İşbirliği Anlaşması oluşturmaktadır.

Angola ile ikili ticaret hacmimiz 2015 yılı sonu itibarıyla yaklaşık 196 milyon ABD Dolarına ulaşmıştır. İhracatımız 195.7 milyon ABD Doları, ithalatımız ise 0.2 milyon ABD Doları civarındadır. Başlıca ihracat kalemlerimizi gıda, tekstil, hazır giyim ve inşaat ürünleri oluşturmaktadır. Bununla birlikte, Angola ile ticaretimizin, bavul ticareti ve üçüncü ülkeler üzerinden Angola pazarına sokulan mallar dikkate alındığında resmi kayıtların üzerinde olduğu tahmin edilmektedir.