Türkiye - Angola İlişkileri

Türkiye, Angola'yı bağımsızlığını kazandığı 1975 yılında tanımıştır. Ülkemiz, Angola ile ilişkilerini 1998 yılında başlatılan Afrika Açılımı politikası çerçevesinde geliştirmeye önem vermektedir. Bu doğrultuda, Luanda Büyükelçiliğimiz 1 Nisan 2010 tarihinde faaliyetlerine başlamıştır. Angola hükümetinin Ankara Büyükelçiliğinin resmi açılışı 4 Nisan 2013’de gerçekleşmiştir.

Angola ile Türkiye arasındaki siyasi, ekonomik ve kültürel ilişkilerin, her veçhesine ivme ve içerik kazandırılması ve ortaklık altyapısının oluşturulması; ayrıca, bu çerçevede iki ülke yetkililerinin karşılıklı ziyaretlerde bulunması hedeflenmektedir.

Sayın Bakanımız 19-21 Kasım 2014 tarihleri arasında Malabo’da düzenlenen II. Türkiye-Afrika Zirvesi marjında dönemin Angola Dış İlişkiler Bakan Yardımcısı Angela Bragança ile görüşmüştür.

Sayın Bakanımız, Bağlantısızlar Konferansı vesilesiyle dönemin Angola Dış İlişkiler Bakanı Georges Rebelo Pinto Chikoti ile 17 Eylül 2016 tarihinde Venezuela'da görüşmüştür.

Türkiye-Angola Karma Ekonomik Komisyonu 1. Dönem Toplantısı 11-12 Temmuz 2017 tarihlerinde Gümrük ve Ticaret Bakanı Sayın Bülent Tüfenkci ile Angola Adalet ve İnsan Hakları Bakanı Rui Jorge Carneiro Mangueira'nın eş başkanlıklarında Luanda'da tertiplenmiştir.

Ülkemiz ile Angola arasındaki ticari ve ekonomik ilişkilerin temelini 22 Ağustos 2008 tarihinde imzalanan Ticaret, Ekonomik ve Teknik İşbirliği Anlaşması oluşturmaktadır.

Angola ile ikili ticaret hacmimiz 2017 yılında 188 milyon ABD Doları seviyesinde gerçekleşmiştir. Bu ülkeye yapılan ihracatımız Angola’daki ekonomik sıkıntılar nedeniyle 2014 yılından bu yana düşüş yaşamıştır. Başlıca ihracat kalemlerimizi gıda, tekstil, hazır giyim ve inşaat ürünleri oluşturmaktadır.

Türkiye Bursları kapsamında 1992 yılından bugüne kadar 11 Angolalı öğrenciye burs sağlanmıştır.

Ülkemiz Türk İşbirliği ve Kalkınma Ajansı (TİKA) aracılığıyla çeşitli alanlarda Angola’ya kalkınma yardımlarında bulunmaktadır. Daha detaylı bilgi için http://www.tika.gov.tr adresi ziyaret edilebilir.