Sırbistan

VİZE:

Belgrad'da 12 Temmuz 2010 tarihinde imzalanan "Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti ile Sırbistan Cumhuriyeti Hükümeti Arasında Vizenin Karşılıklı Olarak Kaldırılmasına Dair Anlaşma" 2 Ekim 2010 tarih ve 27717 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanmıştır. Anlaşma uyarınca, her iki Tarafın geçerli umuma mahsus ve resmi (diplomatik, hizmet, resmi ve hususi) pasaport, denizadamı cüzdanı, uçak mürettebatı için seyahat belgesi, geçici pasaport ve seyahat belgesi hamili vatandaşları diğer Tarafın ülkesinde, ilk giriş tarihinden itibaren, her altı ay içinde doksan günü aşmayan seyahatlerinde vizeden muaftır. Anlaşma, her iki Tarafın tren, kamyon ve otobüs sürücüleri ile yardımcıları, tren ve lokomotif, sivil uçak ile gemi mürettebatı gibi uluslararası yolcu ve mal nakliyesi yapan vatandaşlarının, her altı ay içinde doksan günü aşmamak kaydıyla, birbirlerinin ülkelerine yapacakları seyahatlerinde (transit geçişler dâhil olmak üzere) vizeden muaf olmalarını hükme bağlamaktadır.

Ancak, Sırbistan’ın ilgili mevzuatı gereği ülkeye seyahat edecek yabancıların, ülkeden ayrılacakları tarihten itibaren en az 6 ay geçerli pasaport hamili olmaları gerekmektedir.

Ayrıca, Sırbistan Sınır Güvenliği mevzuatı gereği, Sırbistan’ı ziyaret edecek yabancıların sınır kapılarında seyahat amaçlarını beyan etmeleri gerekmektedir. Yabancıların sınır kapılarında gidiş-dönüş bilet, yeterli miktarda nakit para, davetiye mektubu veya teyitli otel rezervasyonu ibraz etmeleri zorunludur.

Sırbistan’dan transit geçeceğini beyan eden yabancıların ise seyahat etmeyi öngördükleri üçüncü ülkeye seyahat engeli taşımadıklarını doğrulayan, giriş vizesi gibi belgeleri kontrol edilmektedir.

Sınır polisinin, yabancının Sırbistan’a seyahat amacından şüphe duyması, seyahatinin sonunda ülkeden ayrılmayacağına veya üçüncü bir ülkeye yasal olmayan yollarla gitmeye çalışacağına kanaat getirmesi durumunda, bu kişiyi ülkeye kabul etmeme yetkisi bulunmaktadır.

Sırbistan’a seyahat edecek reşit olmayan yabancıların ise sınır kapılarında, ebeveynince düzenlenmiş ülkeye seyahat nedenini ve bu seyahat süresince kendilerine refakat edecek kişi veya kurumun isim ve açık adresini içeren belge (muvafakatname) ibraz etmeleri gerekmektedir.

Öte yandan, Sırbistan’ı ziyaret edecek tüm yabancılar hakkında, barınmalarını sağlayacak olan kişi, kuruluş veya konaklama tesislerinin 72 saat önceden yerel emniyet makamları nezdinde bildirimde bulunmaları gerekmektedir. Yabancıların ikamet adresinin (otel, hostel, vb…) değişmesi durumunda ise, 24 saat içerisinde yine ilgili emniyet müdürlüğüne bildirimde bulunması gerekmektedir.
Karayoluyla seyahat eden vatandaşlarımızın sözkonusu seyahatlerini birkaç araba ile konvoy halinde gerçekleştiriyor olmaları halinde, sınır kapılarında pasaport kontrolü esnasında, pasaportlarını görevli memura tek tek vermeleri ve en öndeki aracın şoförünün tüm araçlardaki yolcuların pasaportlarını bir seferde vermemesi, sınır kapılarında uzun kuyruklar oluşmasının önlenmesi açısından büyük önem arzetmektedir.
YOL GÜZERGÂHI VE SINIR KAPILARI:

Sırbistan'ın Batı Avrupa ile Türkiye'yi birbirine bağlayan yol üzerinde bulunması nedeniyle her yıl birçok vatandaşımız bu ülkeden transit geçmektedir. Transit geçiş yapan vatandaşlarımızın çoğunluğunu Batı Avrupa ülkelerinde çalışan işçilerimiz ile bu ülkelerden mal ve yolcu taşıyan otobüs ve TIR şoförlerimiz oluşturmaktadır.

Sözkonusu ülkelerden Türkiye’ye seyahat eden vatandaşlarımız, Sırbistan'a Macaristan veya Hırvatistan'dan giriş yapmakta; Bulgaristan ve Makedonya'dan çıkmaktadırlar. Dönüşte de aynı güzergâhlar, bu kere ters istikamette kullanılmaktadır. Bu çerçevede; a) Macaristan üzerinden Sırbistan’a gelen vatandaşlarımız genellikle, Macaristan’ın Reske, Tombo, Hercegsanto veya Kelebija şehirlerinden geçerek, Sırbistan’a Horgoş (E-75), Kelebija (E-75’den sapak) ve Baçki Breg (E-660) girmekte ve Sırbistan’ın Subotica şehrine ulaşmaktadırlar. Daha sonra, sırasıyla, Subotica, Novi Sad, Belgrad, Niş ve Pirot şehirlerini takip ederek Sırbistan-Bulgaristan arasındaki Gradina/Kalotina (E-80) sınır kapısını kullanmaktadırlar.

Macaristan’dan Sırbistan’a gelen vatandaşlarımız ayrıca, Niş kentinden Makedonya istikametini takip edip, Sırbistan-Makedonya sınırındaki Preşevo/Tabanoce (E-75) sınır kapısını kullanarak ülkeden ayrılmaktadırlar. Sırbistan-Makedonya sınırını kullanan vatandaşlarımız Yunanistan’dan geçerek Türkiye’ye İpsala sınır kapısından girmektedirler.

Hırvatistan’dan Sırbistan’a gelen vatandaşlarımız ise Zagrep-Bajakova güzargahını takip ederek, Batrovci/Bajakova gümrük kapısından E-70 otoyolunu kullanarak Belgrad’a ulaşmaktadırlar.

Öte yandan, Türk Havayollarının haftanın her günü, Pegasus Havayollarının haftanın beş günü, Sırbistan Havayolları Jat’ın ise haftanın dört günü İstanbul-Belgrad seferi bulunmaktadır. Alman Havayolları Lufthansa’nın Ankara-Münich/Frankfurt-Belgrad seferi de vardır.

GÜMRÜK:

Sırbistan gümrük kuralları gereği, yabancıların ülkeye girerken yanlarında bulunan her şeyi sözlü olarak sınır kapılarında gümrük görevlilerine beyan etmeleri gerekmektedir. Gümrük görevlileri gerekli görürler ise bagajların açılmasını talep edebilirler. Yolcunun seyahati süresince ihtiyacı olacak miktardaki giysi, ayakkabı, yiyecek maddesi, ilaç, ev eşyası, vb… gibi ürünlerin şahsi kullanıma ait olduğu kabul edilerek, normal gümrük beyan işlemine tabi tutulur, gümrük vergisi alınmaz. Ancak, yabancıların valizlerinde, diğer bagajlarında veya seyahat ettikleri aracın içerisinde bulunan, aynı türden şahsi kullanım fazlası olarak değerlendirilebilecek eşya (giysi, cep telefonu, bilgisayar, ev eşyası vb…) ticari amaçlı olarak kabul edilir ve gümrük kontrolünde, satın alındığı ülkeden temin edilecek faturası ile birlikte yazılı olarak bildirilmesi istenir.

Gümrük kapılarında tahsil edilen gümrük harcı, eşyanın niteliğine göre belirlenmekte ve eşyanın değerinin %33’ünün altında kalacak şekilde hesaplanmaktadır. İlgili gümrük kapısında düzenlenecek proforma faturanın ülkeden ayrılırken de ibraz edilmesi gerekmektedir.

Sırbistan’a uyuşturucu, zehir ve toksik niteliği olabilecek her türlü malzeme, her türlü silah (kuru sıkı ve pompalı silahlar dâhil), silah mühimmatı, ticari madde ile altın, değerli taş, gümüş ve külçe değerli maden sokulması ve çıkartılması yasaktır.

Sırbistan gümrük mevzuatı gereği ülkeye girerken döviz bildirim mecburiyeti bulunmaktadır. 1.000 Dinar’lık bank notlar halinde, 10.000 Euro’ya eş değer Dinar, 10.000 Euro ve muadili yabancı paranın ülkeden çıkartılması mümkündür. Ülkeye girişte 10.000 Euro’yu aşan nakit paranın ve bu miktarın üzerinde olan eşyanın yazılı olarak beyan edilmesi zorunludur. Sözkonusu paranın kişinin başka bir ülkedeki şahsi hesabından çekildiğini doğrulayan geçerli tarihli banka dekontunun da ibraz edilmesi gerekmektedir.

Bununla birlikte, yolcu beraberinde bulunan ve yolcunun sözkonusu seyahati esnasında kullanabileceği miktardan daha fazla olduğu değerlendirilebilecek eşyanın (mücevherat, altın ve gümüş takı, altın ve gümüş süs eşyası, cep telefonu, bilgisayar, giyisi, vb…) sınır kapılarında beyan edilmesi gerekmektedir.

Gümrük kapılarında beyan edilmeyen para ve eşyaya el konulmaktadır. Sözkonusu para ve eşyanın araç içerisinde saklı olarak bulunması durumunda veya eşyanın değerinin niteliğine göre aracın değerinin belirli bir oranına yaklaşması durumunda araca da mahkeme kararıyla el konulmaktadır.

Diğer taraftan, yabancıların Sırbistan’da yapacakları 150 Euro’nun üzerindeki alışverişleri için ödedikleri katma değer vergisini geri almaları mümkündür. Bunun için ülkeden ayrılmadan önce, satın alınan eşyanın faturasının sınır kapılarındaki gümrük kontrol noktalarında onaylatılması gerekmektedir. Gümrük makamlarınca düzenlenecek olan REA 4 formunun, düzenlenme tarihinden itibaren 6 ay içerisinde ürünün satın alındığı mağazaya ibraz edilmesi halinde, mağaza tarafından katma değer vergisi bedeli iade edilmektedir.

KARAYOLLARININ DURUMU VE GÜVENLİK:

Batı Avrupa ülkelerinden Türkiye’ye seyahat eden vatandaşlarımızın sıklıkla kullandıkları E-75 ve E-70 karayollarının çeşitli noktalarında yol çalışmaları devam etmektedir.

Vatandaşlarımızın seyahatlerine başlamadan önce Auto Moto Savez Srbije’nin (AMCC) aşağıda kayıtlı web sayfasını kontrol etmeleri ve bu sayfada belirtilen ihtarlara uymaları tavsiye edilmektedir. Anılan derneğin 24 saat hizmet veren +3811987 numaralı telefonu aranarak da bilgi alınması mümkündür.
http://www.amss.org.rs/index.php?option=com_google&view=standard&id=4&It

Sırbistan’da otoyollar ve diğer şehirlerarası yollar genel olarak güvenlidir. Yollarda soygun ve gasp gibi olaylara nadir rastlanmaktadır. Özellikle oto yollarda güvenlik güçleri düzenli olarak denetim yapmaktadır. Vatandaşlarımızın araçlarının veya araç içerisinde bırakılan çanta, cüzdan, vb… eşya çoğunlukla benzin istasyonlarında ve mola yerlerinde çalındığı bilinmektedir. Vatandaşlarımızın hırsızlık ve gasp gibi olaylarla karşılaşmaları durumunda en yakın polis karakoluna başvurmaları ve dil sorunundan kaynaklanan yanlış anlaşılmaları engellemek için Büyükelçiliğimizle temas etmeleri uygun olacaktır.

Vatandaşlarımız Sırbistan’da otoyol ücretlerini Dinar’ın yanı sıra Avro ile de yapabilmektedirler. Vatandaşlarımızın otoyol ücretini ödemek için yanlarında bozuk para bulundurmaları ve gişelere yaklaşırken yol ücretlerini hazır bulundurmaları gişelerde oluşan uzun kuyrukların önlenmesi bakımından büyük önem arzetmektedir.
Öte yandan, Sırbistan’da, Avrupa Birliği Ülkelerinde otoyol ücretlerinin ödenmesi için kullanılmakta olan “Vignet” uygulaması yoktur. Otoyol ücretleri mesafelere göre tahsil edilmektedir. Örneğin, Macaristan’dan Sırbistan’a gelen bir sürücünün, Subotica-Novi Sad ve Novi Sad-Belgrad mesafeleri için ayrı ayrı ücret
ödemesi gerekmektedir.

Sözkonusu ücretler aşağıdaki gibidir.
Otoyol Mesafe Ücret
E75 Subotica - Novi Sad 3,5 Avro/330 Dinar
E75 Novi Sad - Belgrad 2.5 Avro/240 Dinar
E75 Belgrad - Nis 7.5 Avro/730 Dinar
E75 Nis - Leskovac 2 Avro/190 Dinar
E70 Belgrad - Şid 3.5 Avro/340 Dinar

Otoyol ücretlerinin, bozuk para olmaması gibi gerekçelerle ödenmesi gereken ücretten daha fazlasının talep edilmesi durumunda, vatandaşlarımız Büyükelçiliğimiz Konsolosluk Şubesi ile temasa geçebilirler. Büyükelçiliğimize 24 saat ulaşılabilecek telefon numarası: +381 11 333 24 00’dir.

TRAFİK KURALLARINDA DİKKAT EDİLMESİ GEREKEN HUSUSLAR:

Sırbistan’da 2010 yılında yürürlüğe giren yeni trafik kanunu oldukça ağır cezalar içermektedir. Vatandaşlarımızın seyahatleri süresince trafik kurallarına uymaları, hız sınırlarına dikkat etmeleri ve hatalı solama yapmamaları tavsiye edilmektedir.
• Sırbistan’da farların 24 saat açık tutulması, ön ve arka koltuklarda emniyet kemeri takılması zorunludur.
• Sürücülerin seyir halinde cep telefonu kullanması yasaktır.
• Trafik işaretleriyle özel bir ikaz yapılmamış olması halinde, yolda öncelik her zaman sağ taraftan seyreden araca aittir.
• Trafik polisinin nakit para alması, trafik cezası tahsil etmesi kesin olarak yasaktır.
• 5.000 Dinar’a kadar olan trafik cezalarının, trafik polisi tarafından düzenlenecek makbuz ile en yakın postane veya bankaya yatırılması gerekmektedir.
• 5.000 Dinar’ın üzerinde para cezası kesilmesini gerektiren trafik suçlarında ise sürücü nöbetçi mahkemeye çıkartılmakta ve cezanın miktarı mahkeme heyetince belirlenmektedir.
• Mahkeme kararıyla belirlenecek olan para cezasının da aynı şekilde postane veya banka yatırılması gerekmektedir.
• Trafik ekiplerinin otoyollarda sivil araçlarla kontrol yapması mümkündür. Bu araçlar radar ve kamera sistemiyle donatılmıştır.
• Sivil araçlarda görev yapan polis memurları yolda seyreden araçları durdurmak istediklerinde, şüpheli aracın önüne geçerek ve ekip aracının arka kısmında bulunan LED erkândan yazılı olarak, Sırpça, İngilizce ve Almanca “Takip Et, Polis veya Dur” gibi ihtarlarda bulunacaklardır.
• Böyle bir durumda sürücülerin önlerinde seyreden polis ekibinin ihtarına riayet ederek,en uygun yerde durmaları gerekmektedir.
• Vatandaşlarımızın sözkonusu sivil aracın polis ekibi olduğundan tereddüt etmeleri halinde ise, ihtarı anladıklarını göstermek maksadıyla 4’lü sinyal yakmaları ve güvenli olduğunu düşündükleri (benzin istasyonu gibi) en yakın noktada önde seyreden polis ekibinin sürücünün duracağını anlayacağı şekilde işaret verdikten sonra durmaları gerekmektedir.
• Trafik kontrolünün otoyollarda bulunan kameralar aracılığıyla da yapılabilmektedir. Trafik kurallarını ihlal eden sürücüler, otoban çıkışlarındaki yol ayrımlarında veya benzin istasyonlarının girişinde durdurulacaklardır.
• Trafik polisinin rüşvet talep etmesi durumunda, sürücülerin otoyol kenarlarında bulunan ilan panolarında yeralan ihbar hattı telefon numarasını aramaları gerekmektedir.
• İhbar hattı Sırpça, Türkçe, İngilizce ve Almanca hizmet vermektedir.
• Otoyol kenarlarında bulunan servis/acil durum şeritlerini gereksiz yere ihlal ederek trafik güvenliğini tehlikeye sokan sürücülere 1.000 Avro para cezası kesilmektedir. Bu itibarla, konvoy halinde seyahat eden vatandaşlarımızın, konvoydaki araçlardan birinin polis tarafından durdurulması halinde, yollarına devam ederek en yakın park alanında beklemeleri tavsiye edilmektedir.
• Müsaade edilen alkol oranı 0,3 promil’dir. Bu oranın üzerinde alkollü olan sürücüler tutuklanmaktadır.
• Sürücüler kırmızı ışıkta geçmesi veya yaya önceliğine riayet etmemesi durumunda, 15.000 ila 30.000 Dinar para, 30 güne kadar hapis ve 3 ay süreyle trafikten men cezasına çarptırılmaktadırlar.
• Araçlarda ilk yardım çantası, üçgen reflektör, çekme halatı ve yedek far ampulü ile reflektörlü yelek bulundurulması zorunludur.
• Otoyollarda durulması ve araçtan inilmesi kesin olarak yasaktır. Araçtan inilmesi gereken durumlarda reflektörlü yelek giyilmesi gerekmektedir.
• Hız sınırı, mesken mahalde 50, tali yollarda 80, otoyollarda ise 120 km/h’dir.
Öte yandan, görevli trafik polisleri 5.000 Dinar’a kadar trafik cezası yazabilmekte ancak tahsil edememektedir. Cezanın postane veya ilgili banka şubesine yatırılması gerekmektedir. Bu tür durumlarda, görevli polis memuru ilgili kişinin pasaport ve benzeri belgelerine el koyabilmekte ve sözkonusu cezanın ödendiğini belgeleyen evrakın ibraz edilmesinin ardından, sürücüye belgelerini iade edilmektedir.
Diğer taraftan, 5.000 Dinar’ın üzerindeki para cezalarında ise sürücü mahkemeye sevk edilmektedir. Sürücüler, hatalı solama ve hız sınırının aşılması gibi küçük sayılabilecek trafik suçlarında dâhil para cezasına dönüştürülmeyen ve 8 günden başlayan hapis cezasına çarptırılmaktadır. Örneğin hız sınırının 41-60 km/h aşılması durumunda sürücüler 60 ila 200 Euro para cezasına ve 15 günden başlayan hapis cezasına çarptırılmaktadır.
Sırbistan’da trafik kazası yapılması durumunda, sürücülerin en yakın polis karakoluna başvurması gerekmektedir. Kazanın hemen ardından polis, daha sonra da sorgu hâkimi ile savcı olay yerine gelerek durumu tespit eder ve kaza hakkında tutanak düzenler. Sözkonusu kazaya sebebiyet veren kişi, savcının talimatı ile tutuklanır ve ilk ifadesi alınır. Tutukluya yanında avukat bulundurması tavsiye edilmektedir. Sorgu hâkimi, savcının talebi üzerine, dosyayı tamamladıktan sonra savcılığa iade eder. Savcılık ise ana duruşmanın yapılabilmesini teminen dosyayı mahkemeye iletir. Mahkeme Başkanı'nın ana duruşmayı yürütecek hâkimi tayininden sonra duruşmanın günü tespit edilir. Tutuklanan yabancılara Sırbistan Mahkemelerince avukat ve tercüman tayin edilmektedir. Yabancının polise vereceği ilk ifadesi ile tetkik hâkimine verdiği ifadesinde bahsekonu avukat ve yeminli tercüman ücretleri mahkeme tarafından ödenmektedir.
Ölümlü trafik kazasına sebebiyet veren sürücüler hakkında ise 1-10 yıl arasında değişen hapis cezası kararı alınmaktadır. Trafik suçlarından kaynaklanan hapis cezaları kefalete veya başka tür cezaya (ülkede araba kullanma yasağı, para cezası, vb…) dönüştürülmemektedir.
Diğer taraftan, vatandaşlarımız, araç tamiri ve yolda kalma gibi konularında da AMCC otomobil kulübünün +3811987 numaralı çağrı merkezine başvurulabilmektedir. Anılan çağrı merkezi Sırpça ve İngilizce hizmet vermektedir. AMCC aynı zamanda, Almanya ADAC, Avusturya OAMTC, İsviçre TCS, Fransa ACTA, Hollanda ANWB, İskandinav ülkeleri SOS, Belçika TCB, İngiltere AA otomobil kulüplerine ait üyelikleri de kabul etmektedir. Yukarıda kayıtlı otomobil kulüpleri dışında üyelikleri bulunan vatandaşlarımızın da AMCC hizmetlerinden ücret karşılığı yararlanmaları mümkün olabilecektir.
 
TEMSİLCİLİK İRTİBAT BİLGİLERİ VE YARARLI TELEFONLAR

Vatandaşlarımızın Büyükelçiliğimiz Konsolosluk Şubesi’ne 00 381 11 24 00 numaralı telefondan ve Büyükelçiliğimizin web sayfasında yayınlanan acil durum cep telefonu numaralarından mesai saati haricinde, hafta sonları ve resmi tatil günlerinde 24 saat ulaşmaları mümkündür.

Vatandaşlarımızın ayrıca, Sırbistan’da acil durumlarda ihtiyaç duyabilecekleri numaralar 1 Mayıs 2012 tarihinden itibaren aşağıdaki şekilde değişmiştir.

Türk Havayolları Belgrad Ofisi: 00 381 11 303 61 95
Türk Havayolları Belgrad Nikola Tesla Havalimanı Ofisi: 00 381 209 72 25/26
Polis 192
İtfaiye 193
Ambulans 194
Askeri Ambulans 1976
AMSS Yol Yardımı 1987
Askeri Polis 19860
Danışma Hattı 1985
Ayrıca, vatandaşlarımızın Sırbistan’daki seyahatlerine başlamadan önce;
Büyükelçiliğimizin http://belgrad.be.mfa.gov.tr,
Sırbistan Gümrük İdaresi’nin http://www.serbiancustoms.rs,
Sırbistan İçişleri Bakanlığı’nın www.mups.gov.rs
AMCC’nin http://www.amss.org.rs/ adreslerindeki internet sayfalarını kontrol ederek, bu sayfalarda yayınlanan duyuruları seyahatleri süresince dikkate almaları faydalı olacaktır.

AYRICA DUYURULMASINDA YARAR GÖRÜLEN HUSUSLAR

a) Sırbistan sınır makamları yasadışı göç ile mücadele saikıyla, özellikle Belgrad Nikola Tesla Havalimanı sınır kapısında sıkı denetimler uygulamaktadırlar. Ülke yasaları gereği, yabancıların sınır kapılarında, seyahat amacını doğrulayıcı belgelerin (gidiş-dönüş uçak bileti, otel rezervasyonu, davetiye mektubu, seyahat süresince yeterli olacak miktarda nakit para, reşit olmayan kişilerin ebeveynlerince düzenlenmiş muavafakname, vb…) sınır polisine ibraz edilmesi gerekmektedir.

Sınır polisinin pasaport kontrolü esnasında yaptığı mülakata kısa ve net cevaplar verilmesi, seyahat amacının açıkça belirtilmesi ülkeye kabul için büyük önem arzetmektedir. Sınır kapılarında sorun yaşayan vatandaşlarımıza mümkün olan ölçüde gerekli yardım sağlanmakla birlikte, vatandaşlarımızın her durumda Sırbistan’a girişi sağlanamamaktadır.

b) Hırvatistan 1 Nisan 2013 tarihinden itibaren umuma mahsus pasaport hamili Türk vatandaşlarına vize uygulamaya başlamıştır. Bu itibarla, Sırbistan’dan Hırvatistan’a seyahat edecek olan vatandaşlarımızın Hırvatistan’a girişleri için geçerli vizelerinin bulunması gerekmektedir.

c) Sırbistan gümrük mevzuatı gereği ülkeye sokulması yasak olan mallara azami dikkat gösterilmesi gerekmektedir. Gümrük mevzuatının ihlalinden kaynaklanan nedenlerle mahkeme kararıyla el konulan para ve mallar için vatandaşlarımızın yaptığı başvurulara ilişkin mahkeme süreci yıllar almaktadır.

d) Trafik kurallarının ihlalinden kaynaklanan hapis cezaları para cezasına dönüştürülmemekte ve sürücüler kefaletle serbest bırakılmamaktadır.

e) Sırbistan’da her ne sebepten olursa olsun tutuklanan veya gözaltına alınan vatandaşlarımızın mağdur olmamaları için bekletilmeden duruşmalarının görülmesi maksadıyla mahkeme heyetleri ile irtibata geçilmektedir. Ancak, mahkeme kararına Büyükelçiliğimizin müdahalesi mümkün değildir.

f) Sırbistan’da yere çöp atılması, mesire alanlarında ve dinlenme tesislerinde çöp bırakılması halinde, bölge polisi tarafından 50 Avro’dan başlayan para cezası uygulanmaktadır.