#

SIKÇA SORULAN SORULAR

YUNANİSTAN

a)Seyahat edilecek otomobil bakımından yapılacak işlemler nedir?

Vatandaşlarımız otomobilleri ile Yunanistan’a serbestçe seyahat edebilmektedirler. Otomobillerde uluslararası trafik sigortası (yeşil kart) mecburiyeti aranmaktadır. Sözkonusu sigorta sınır kapılarında da yaptırılabilmektedir.

Yunanistan’a girişte araç ve kaza sigortasını kapsayan Uluslararası Motorlu Taşıt Sigorta Kartı (“Yeşil Kart”), uluslararası sürücü belgesi ve araç ruhsatının ibrazı istenmektedir.

b)Selanik Başkonsolosluğumuzun bahçesindeki Atatürk Evi Müzesi

Müze, hafta sonu dahil, her gün saat 10:00 – 17:00 arasında açıktır. Atatürk Evi Müzesi’ni ziyaret ücretsizdir. Selanik Başkonsolosluğumuzun irtibat bilgileri aşağıdadır:

Turkish Consulate-General
Ag. Dimitriou 151, 54634
Thessaloniki
Tel: 00 30 2310 248452
Faks: 00 30 2310 248450


b)Selanik Başkonsolosluğumuzun bahçesindeki Atatürk Evi Müzesi

Müze, hafta sonu dahil, her gün saat 10:00 – 17:00 arasında açıktır. Atatürk Evi Müzesi’ni ziyaret ücretsizdir. Selanik Başkonsolosluğumuzun irtibat bilgileri aşağıdadır:

Turkish Consulate-General
Ag. Dimitriou 151, 54634
Thessaloniki
Tel: 00 30 2310 248452
Faks: 00 30 2310 248450

ALMANYA

SORU: Macaristan üzerinden seyahat etmek istiyorum. Transit vizesi almam gerekiyor mu?

CEVAP: 1 Eylül 2006'dan itibaren, Macaristan'ın Schengen Anlaşması'na taraf ülkelerce düzenlenmiş geçerli vize veya ikamet belgesi hamillerinden, en çok 5 gün içinde geçişlerini tamamlamaları şartıyla, transit vizesi talep edilmemektedir.

AVUSTURYA

1. SORU: Türkiye’ye giderken yanıma hangi evrakları almam gerekir?

CEVAP: Yola çıkmadan, uluslararası sürücü belgenizi, aracın ruhsatını ve uluslararası yeşil sigorta kartını yanınıza aldığınızdan emin olunuz. Ayrıca, aracınız kasko sigortalı değilse, seyahat öncesinde kısa süreli kasko ve yolcu kaza sigortası yaptırılmasında fayda vardır. Seyahat edecekler, pasaportlarının yanı sıra mutlak surette nüfuz cüzdanı ve benzeri başkaca kimlik belgelerini de yanlarında fakat ayrı bir yerde bulundurmalıdırlar. Pasaportun kaybolması halinde yenisini düzenlettirmek için nüfus cüzdanına ihtiyaç duyulacaktır. Pasaport ve oturma izni gibi evraklarınızın geçerlik sürelerini önceden kontrol ediniz. Bunların süresini uzatmayı son günlere bırakmayınız. Pasaport ve oturma izninizin süresinin dönüşte en az altı ay daha geçerli olmasına dikkat ediniz

2. SORU: Seyahat edeceğim aracın ruhsatı adıma değil. Aracın sahibinin konuyla ilgili bana vekaletname verebilmesi için neler gerekiyor?

CEVAP: Araç sahibinin aşağıda belge ve bilgilerle Konsolosluk Şubemize müracaat etmesi yeterlidir: - Aracın ruhsatı - Nüfus cüzdanı - Vekil edilecek kişinin (nüfus cüzdanında yazıldığı şekliyle) adı, soyadı, doğum yeri, doğum tarihi bilgileri - 23.- Euro

3. SORU: Türkiye’ye giderken geçeceğim ülkelerdeki Türk temsilciliklerinin adres ve telefon bilgilerine nasıl ulaşabilirim?

CEVAP: Bakanlığımızın internet sayfasında

http://www.mfa.gov.tr/tatil-aydinlatma-projesi.tr.mfa

yer alan “Yol Rehberi”, güzergah üzerindeki ülkeler esas alınarak hazırlanmış olup, ilgili ülke tıklandığında o ülkedeki temsilciliklerimiz hakkındaki bilgilere de ulaşabilirsiniz.

4. SORU: Yol güzergahındaki ülkelerden hangileri için vize gerekiyor ve nasıl alabilirim?

CEVAP: Yol Rehberinde ilgili ülke tıklandığında, o ülkenin vize uygulaması ile ilgili bilgileri öğrenebilirsiniz. Geçeceğiniz ülkeler için vize almak gerekiyorsa, bu ülkelerin ikamet ettiğiniz ülkedeki temsilciliklerine en az bir ay önce müracaat ediniz ve mutlaka çift transit vizesi alınız.

5. SORU: Türkiye’ye oto-kuşet trenle ile gitmeyi düşünüyorum. Bu konuyla ilgili ayrıntılı bilgiyi nereden alabilirim?

CEVAP: Optima-Tours firmasınca düzenlenen seferlerle ilgili rezervasyon, bilet temini vs. bilgiler, anılan firmanın yanı sıra belli başlı turizm ofislerinden de temin edilebilir.

Optima-Tours firmasının merkez adres ve telefonu: Karl Str. 56 80333 Münih/Almanya
Tel: 00 49 -89- 54 88 01 11
Faks: 00 49 -89- 54 88 01 55

BULGARİSTAN

Soru: Bulgaristan’a vatandaşı olduğum AB ülkesinin kimlik kartı ile seyahat edebilir miyim?

Cevap: Bulgaristan’a sadece geçerli pasaportlar ile giriş yapılmasına müsaade edilmekte olup, kimlik belgeleri ibraz edilerek sınırdan geçilememektedir.

Soru: Bulgaristan’dan vizesiz transit geçiş yapmak mümkün müdür?

Cevap: Umuma mahsus pasaport hamili Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının Bulgaristan’ın dış temsilciliklerinden transit vizesi almaları gerekmektedir.

Umuma mahsus pasaport hamili Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının Bulgaristan’ın dış temsilciliklerinden transit vizesi almaları gerekmektedir.

AB ülkeleri / Schengen vizesi hamili veya AB / Schengen ülkeleri ile İsviçre ve Lihtenştayn'da ikamet izni bulunan umuma mahsus pasaport hamili vatandaşlarımıza Bulgaristan üzerinden 5 güne kadar vizesiz transit geçiş hakkı sağlanmıştır. 10 yıldan eski geçerli pasaportlar için bu süre 48 saattir.

Soru: Trafik cezası kesildiğinde ceza tutarını polis memuruna ödeyebilir miyim?

Cevap: Hayır, trafik polislerinin ceza tahsil etme yetkileri yoktur, trafik cezaları Trafik Şube İstasyonlarına (KAT) veya sınır kapılarındaki tahsilat birimlerine ödenmektedir.

Soru: Sınır kapılarında uzun kuyruklar oluştuğunda ne yapabilirim?

Cevap: Gerek Bulgaristan’da ve gerek ülkemizdeki sınır kapılarının yetersiz altyapıları ve personelleri nedeniyle yaz döneminde özellikle hafta sonlarında kuyruklar oluşabilmektedir. Ülkemizde ve Bulgaristan’da yoğun trafiğe sahip sınır kapılarının yenilenmesi için çalışmalar başlatılmıştır.

Soru: Gümrük kontrolünde yanımda bulunan para ve değerli eşyayı beyan etmem gerekmekte midir?

Cevap: 9.999 Euro’nun üzerine çıkan her türlü para ve/veya sınırları ülke bölümünde belirtilenin üzerinde değerli emtianın (mücevher, altın, gümüş vb.) matbu formlar doldurularak yazılı biçimde beyan edilmesi zorunludur. Aksi hallerde gümrük muayenesi sonucunda 9.999 Euro’yu aşan para ve/veya değerli emtia tespit edildiğinde derhal el konulmakta ve yasal işlem başlatılarak ilgili kişi gözaltına alınmaktadır. El konulan para veya emtia iade edilmemektedir.

MACARİSTAN

SORU: Macaristan üzerinden seyahat etmek istiyorum. Transit vizesi almam gerekiyor mu?

Türkiye’de yaşıyor iseniz ve de Diplomatik (kırmızı), Hususi (yeşil) ya da Hizmet (gri) pasaportunuz yok ise, Macaristan’a yapacağınız seyahatler için Macaristan’ın ülkemizdeki temsilciliklerinden vize almanız gerekmektedir.

Schengen Alanına dahil bir ülke tarafından verilen oturma iznine sahipseniz (diğer bir ifade ile Schengen Alanına dahil bir ülkede yaşıyor iseniz), Macaristan’da 180 günlük dönemde 90 gün vizesiz kalabilme hakkınız vardır.

- Soru : Schengen vizesi hamiliyim. Kara veya havayoluyla Macaristan'a giriş yapma veya transit geçme imkanım var mıdır ?

- Cevap : Macaristan’ın 21 Aralık 2007 tarihi itibariyle Schengen bölgesine dahil olması nedeniyle, Schengen vizesi ile Macaristan’a giriş yapmanız ya da transit geçmeniz mümkündür. Öte yandan Schengen vize etiketinizdeki vize ikamet ve geçerlilik sürelerine dikkat etmeniz gerekmektedir.

- Soru : Yıllık izine giderken Macaristan'dan transit geçmek istiyorum. Macaristan içindeki otoyollarda her türlü benzini bulma imkanı varmı ?

- Cevap : Macaristan içindeki otoyollarda her türlü benzini bulmak mümkündür.

- Soru : Yıllık izine giderken Macaristan üzerinden geçmeyi planlıyorum. Yanımda fazla para taşımak istemiyorum. Kredi kartı ile alış-veriş veya konaklama imkanı var mıdır ?

- Cevap : Macaristan'da kredi kartı ile alış-veriş ve konaklama yerlerinde ödeme yapma imkanı vardır.

- Soru : Macaristan'da çalışma ve oturma iznim var. Diğer AB ülkelerine vizesiz gitme imkanım var mıdır ?

- Cevap : Macaristan tarafından verilmiş oturma izni bulunan kişilerin diğer Schengen ülkelerinde 180 günlük dönemde 90 gün vizesiz kalabilme hakları vardır.