#

Türkiye-Orta Amerika Entegrasyon Sistemi (SICA) İkinci Dışişleri Bakanları Forumu İstanbul’da düzenlendi, 20 Nisan 2017

Türkiye-Orta Amerika Entegrasyon Sistemi (SICA) İkinci Dışişleri Bakanları Forumu İstanbul’da düzenlendi, 20 Nisan 2017

Türkiye-Orta Amerika Entegrasyon Sistemi (SICA) İkinci Dışişleri Bakanları Forumu 20 Nisan 2017 tarihinde İstanbul’da düzenlendi.

Toplantıya Guatemala, Dominik Cumhuriyeti, Kosta Rika, El Salvador, Honduras, Belize, Nikaragua ve Panama katıldı. Sözkonusu toplantıda, ülkemizin Orta Amerika ile işbirliği imkanlarının yanısıra güncel bölgesel ve uluslararası gelişmeler ele alındı.

“Türkiye-SICA İşbirliği Olanakları” başlıklı açılış oturumu SICA İcra Direktörü Werner Isaac Vargas Torres, SICA Dönem Başkanı Kosta Rika Dışişleri Bakanı Gonzalez Sanz ve Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’nun hitaplarıyla başladı. Heyet başkanlarının konuşmalarının akabinde Ortak Bildiri kabul edildi.

Ortak basın toplantısının ardından, Türkiye ile toplantıya katılan ülkeler arasında çeşitli anlaşmalar imzalandı. Bu çerçevede, El Salvador ile iki ülke Dışişleri Bakanlıkları arasında siyasi istişarelere ilişkin bir protokol, Honduras ile Hava Ulaştırma Anlaşması, Kosta Rika ile uyuşturucu maddelerin uluslararası kaçakçılığıyla mücadelede işbirliğine ilişkin anlaşma imzalandı.

Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, Türkiye-SICA İkinci Dışişleri Bakanları Toplantısı marjında Panama Dışişleri Bakan Yardımcısı Maria Luisa Navarro, Nikaragua Devlet Bakanı ve Cumhurbaşkanının Uluslararası İlişkiler Danışmanı Sidhartha Marin Arauz, Honduras Dışişleri ve Uluslararası İşbirliği Bakanı Maria Dolores Agüero Lara, Kosta Rika Dışişleri Bakanı Manuel Gonzalez Sanz, El Salvador Dışişleri Bakanı Hugo Martinez Bonilla ve Belize Dışişleri Bakanı Wilfred Peter Elrington ile ikili görüşmeler gerçekleştirdi.