#

18 Mart Şehitler Günü’nde Şehit Diplomatlarımız Törenle Anıldı

18 Mart Şehitler Günü’nde Şehit Diplomatlarımız Törenle Anıldı

Bakanlığımızın, 1970’li yıllardan bu yana Ermenistan'ın Kurtuluşu için Ermeni Gizli Ordusu (ASALA), Ermeni Soykırımı Adalet Komandoları (JCAG), Ermeni Devrimci Ordusu (ARA) ve 17 Kasım gibi terör örgütleri tarafından gerçekleştirilen saldırılarda şehit edilen 40 mensubu 18 Mart Cumartesi sabahı Ankara’daki Cebeci Asri Mezarlığı’nda bulunan Dışişleri Şehitliği’nde düzenlenen törenle anıldı.

Saygı duruşuyla başlayan törende, Dışişleri Bakanlığı Müsteşarı Ümit Yalçın bir konuşma yaptı. Okunan duanın ardından, Şehitler Anıtına Sayın Cumhurbaşkanımız, Sayın TBMM Başkanımız, Sayın Başbakanımız ve Sayın Bakanımız, Dışişleri Mensupları Eşleri Dayanışma Derneği (DMEDD), Emekli Büyükelçiler ile Avrasya İncelemeleri Merkezi (AVİM) adına çelenkler bırakıldı.

Bakanlığımız mensupları, şehit yakınları, kordiplomatik temsilcileri ve vatandaşlarımızın katıldıkları tören, şehit ailelerine başsağlığı dileklerinin iletilmesi ve şehitlerimizin kabirlerinin ziyaret edilmesiyle son buldu.

Aynı gün, şehit diplomatlarımızın yakınları, Bakanlığımız ve Dışişleri Mensupları Eşleri Dayanışma Derneği (DMEDD) tarafından verilen bir öğle yemeğinde ağırlandı.

Öte yandan, 18 Mart Şehitler Günü vesilesiyle İzmir’de düzenlenen törenler dahilinde, İzmir Karşıyaka’da bulunan Şehit Diplomatlar Anıtı'nda, Karşıyaka Kaymakamlığı ve İzmir Temsilciliğimiz tarafından bu yıl ilk kez bir tören düzenlendi.

18 Mart Şehitleri Günü vesilesiyle tüm şehitlerimizi ve şehit diplomatlarımızı saygı ve rahmetle anıyor, tüm şehitlerimizin aziz hatıraları önünde bir kez daha saygı ile eğiliyoruz.