#

SC:14 -;29 Mart 2007, Dışişleri Bakanlığı Sözcüsünün Bir Soruya Cevabı

 

Vatandaşımız gazeteci Hrant Dink’in 19 Ocak 2007 tarihinde İstanbul’da hunharca bir cinayet neticesinde öldürülmesi ile ilgili olarak Senatör Joseph Biden tarafından teklif edilen bir karar tasarısının dün ABD Senatosu Dış İlişkiler Komitesi tarafından kabul edilmiştir.

Cinayetin sorumlularının üzerine kararlılıkla gidilmesi ve sanıkların kısa süre içinde yakalanmalarına rağmen, müttefikimiz ABD’nin Senatosu’nda böyle bir karar tasarısının gündeme getirilmesinin sözkonusu menfur cinayetin 1915 olaylarına atıfla siyasi amaçlar uğruna istismar edilmesinden başka bir işe yaramayacağı açıktır. Bu husus tarafımızdan üzüntüyle karşılanmıştır. Bilindiği üzere, müteveffanın cenazesine, başta Hükümet temsilcileri olmak üzere, çok kalabalık bir vatandaş topluluğu katılmış, sözkonusu eylem en ağır ifadelerle kınanmıştır.

ABD, iki ülkeyi ilgilendiren birçok alanda ortak bir vizyon çerçevesinde yakın bir işbirliği sürdürdüğümüz bir ülkedir. Bu itibarla, ABD Senatosunun olayla ilgili gerçekleri gözardı eden sözkonusu karar tasarısını benimsemeyeceğini ümit ediyoruz.

Sözkonusu karar tasarısına ilişkin süreci yakından takip etmekteyiz.