#

SC:14 - 12 Nisan 2006, Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Namık Tan´ın Bir Soruya Cevabı

İran Cumhurbaşkanı Ahmedinejad, 11 Nisan tarihinde Meshed kentinde yaptığı bir açıklamayla, nükleer programları çerçevesinde araştırma-geliştirme ölçeğinde uranyum zenginleştirmeyi başardıklarını, nükleer yakıt dönüşümü teknolojisine erişmiş bulunduklarını ve artık “Küresel Nükleer Klüp”te yer aldıklarını ifade etmiştir.

Uluslararası Atom Enerjisi Ajansı ve Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’nin araştırma-geliştirme dahil, uranyum zenginleştirme ve yeniden işleme bağlantılı tüm faaliyetlerin askıya alınması yönünde Tahran Yönetimi’ne çağrıda bulunduğu hatırlanacaktır.

Bu gelişmenin uluslararası toplumda İran’a yönelik güven bunalımının giderilmesine yardımcı olmayacağı açıktır.

İran Yönetimi’nin, nükleer programının her aşamasında ve tüm veçheleri hakkında Uluslararası Atom Enerjisi Ajansı’yla işbirliği ve şeffaflık içerisinde, uluslararası toplumun beklenti ve talepleriyle tam bir uyum içerisinde hareket etmesi uygun olacaktır.

Ülkemiz, Uluslararası Atom Enerjisi Ajansı ve Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi tarafından işaret edilen tüm güven arttırıcı önlemlerin Tahran Yönetimi tarafından hayata geçirilmesini, soruna diplomatik çözüm bulunmasına yönelik çabaların devamı bakımından gerekli görmektedir.