#

SC:10 - 15 Şubat 2007, Dışişleri Bakanlığı Sözcüsünün Bir Soruya Cevabı

 

GKRY’nin Mısır ve Lübnan’la Doğu Akdeniz’de Münhasır Ekonomik Bölge sınırlandırma anlaşmaları imzalaması ve GKRY Parlamentosu’nun Kıbrıs Adası’nın etrafında 13 petrol bölgesi ilan eden bir yasayı kabul etmesi üzerine Bakanlığımız tarafından gerekli açıklamalarda bulunulmuştur. Konuya ilişkin görüşlerimiz başta BM olmak üzere uluslararası örgütlere ve ilgili bütün ülkelere izah edilmiştir. Gelişmeler tarafımızdan yakından izlenmekte ve gerekli değerlendirmeler sürdürülmektedir.

GKRY, Ada’nın tamamını temsil etmediği gibi, Kıbrıs Türkleri adına anlaşmalar akdetme yetkisi de yoktur. Dolayısıyla, GKRY’nin petrol-doğalgaz gibi konularda Ada’daki iki halkın ortaklaşa sahip olduğu hakları ihlal ederek ve Doğu Akdeniz ülkeleri arasında mutabakata dayanmayan oldu-bittiler yaratarak uluslararası ihaleler açma teşebbüslerine son vermesini bekliyoruz. İhale sürecine devam edilmesinde ısrarlı olunması Kıbrıs Adası’nda ve Doğu Akdeniz’de barış ve istikrarı olumsuz etkileyecektir.

Her hal ve karda, bölgede petrol-doğalgaz arama faaliyetleri gerçekleştirmeye ilgi duyabilecek şirket ve ülkelerin sağduyu ile hareket etmelerini ve Kıbrıs sorununun hassasiyetini dikkate alarak, BM çerçevesinde kapsamlı çözüm arayışlarına zarar vermemelerini bekliyoruz.