#

SC: 29, 30 Eylül 2011, Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü’nün Avrupa’nın Çeşitli Yerlerinde PKK Mensuplarınca Gerçekleştirilen Eylemlere İlişkin Bir Soruya Cevabı

28 Eylül 2011 tarihinde Avrupa’nın çeşitli yerlerinde PKK mensuplarınca eylemler gerçekleştirilmiştir. Bizzat AB tarafından hazırlanan raporlarda değinildiği üzere, terör örgütü PKK’nın Avrupa için bir tehdit haline geldiği bu olaylarla bir kez daha teyit edilmiştir.

Anılan saldırılar sırasında Paris Büyükelçiliğimiz Kültür ve Tanıtma Müşavirliği binası da PKK eylemcileri tarafından işgal edilmiştir. Çeşitli Avrupa şehirlerindeki kamu düzenini ve güvenliğini tehdit eden bu olayları ve özellikle Paris Kültür ve Tanıtma Müşavirliğimize yönelik işgal eylemini şiddetle kınıyoruz.

Terör örgütü mensuplarının farklı şekillerde eş zamanlı olarak yapmış oldukları bu saldırılardan ve bazı Avrupa ülkelerinin bu bağlamda bugüne kadar benimsedikleri müsamahalı tutumun yarattığı sonuçlardan gerekli dersleri çıkartmaları gerektiği kanaatindeyiz. Farklı isimler altında faaliyet gösteren PKK ve yandaşlarının bu faaliyetlerine son verilmesi zamanı çoktan gelmiştir. Türk temsilciliklerinin ve çıkarlarının gerektiği şekilde korunması ve bu gibi yasadışı faaliyetlerde bulunan şahısların hakettikleri cezaya çarptırılmaları yönündeki beklentimizi ilgili Fransız makamları nezdinde dile getirmekte ve misyonlarımızın korunmasına yönelik gerekli tedbirlerin süratle alınmasını beklediğimizi kuvvetle vurgulamaktayız.