#

SC: 1, 17 Ocak 2012, Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü’nün ABD Başkan Adayı Rick Perry’nin Ülkemiz Hakkında Sarf Ettiği İddialara İlişkin Bir Soruya Cevabı

2012 ABD Başkanlık seçimleri için yarışan Cumhuriyetçi aday adaylarından Teksas Valisi Rick Perry'nin dün gece Güney Carolina eyaletinde düzenlenen münazarada ülkemiz hakkında sarf ettiği asılsız ve yakışıksız iddialar şiddetle kınanmaktadır.

ABD Başkanlığı gibi sorumluluk gerektiren mevkilere aday olan isimlerin dünya hakkında daha bilgili ve yaptıkları açıklamalarda daha dikkatli olmaları beklenir. Türkiye, Sayın Vali henüz 2 yaşındayken NATO üyesi olmuştur. Transatlantik İttifak'ın mücadele dolu tarihinin önemli katkı yapan üyelerinden biridir ve öyle kalacaktır. Terörizme karşı mücadelede ön safta bulunan ülkeler arasındadır. Terörizmle Mücadele Küresel Forumu'nun eşbaşkanlığını ABD ile birlikte yürütmektedir. Liderlerimiz de yalnızca ABD'de değil, başta bölgemiz olmak üzere tüm dünyada saygı gören ve görüşlerine ziyadesiyle itibar edilen siyasi şahsiyetlerdir.

Her hal ve karda, Perry'nin talihsiz görüşlerinin Cumhuriyetçi Parti tabanı tarafından benimsenmediği, adıgeçenin kamuoyu yoklamalarında ve yapılan önseçimlerde aldığı zayıf destek ile ortaya çıkmış bulunmaktadır. Bu durum ABD seçmeninin sağduyusunu göstermektedir. Zira ABD'nin müttefiklerini dahi tanımayan isimlerle kaybedecek zamanı yoktur.