#

SC-8, 30 Mart 2013, Dışişleri Bakanlığı SözcüsününErmenistan’ın Cenevre’deki Birleşmiş Milletler Daimi Temsilcisi ve Bern Büyükelçisi Charles Aznavour’un, İsviçre’de Yayınlanan Bir Televizyon Programında Bir Türk Başbakanının Ermeniler ve Rumlardan Nefret Ettiğini Beyan Ettiğine Dair İfadeleri ve Türk-Ermeni İlişkilerine Dair Önerileri Hakkında Bir Soruya Cevabı

Charles Aznavour’un sözkonusu iddiasının nereden kaynaklandığı anlaşılamamıştır. Temelsiz ve anlamsız bu ithamı şiddetle reddediyoruz. Türk halkı Ermeni ve Rum halklarıyla uzun bir birlikte yaşama tecrübesine sahiptir. Tarihten husumet çıkarmanın yanlışlığını her zaman vurgulayagelmekteyiz.

Öte yandan, dünyaca tanınan bir sanat insanı ve bir entelektüel olarak Charles Aznavour’un Türk-Ermeni ilişkilerinin normalleştirilmesi konusunda fikirler geliştirmesini, önerilerde bulunmasını olumlu karşılıyoruz. Tespitlerinin bazılarına katılmasak da iki halkın birbirini daha iyi anlaması, tarihi olayların daha iyi anlaşılması ve barışçı bir ortak gelecek kurulması için doğru yöntemin diyalog, empati ve adil hafıza çalışmalarından geçtiğine inanıyoruz.