#

SC-41, 26 Kasım 2014, Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Tanju Bilgiç’in Ülkemize Gelmek İsteyen Komorlar Birliği Yetkililerine Vize Verilmediğine İlişkin Bir Basın Yayın Organında Yayınlanan Haber Hakkında Soruya Cevabı

24 Kasım 2014 tarihinde bir basın yayın organında yayınlanan haberde, Mavi Marmara saldırısında taraf olan Komorlar Birliği yetkililerinin ülkemize giriş için vize alamadıkları, Bakanlığımız tarafından engellendikleri, Kenya ve Tanzanya’dan geri döndükleri iddia edilmektedir.

Konu hakkında Bakanlığımızca Darüsselam ve Nairobi Büyükelçiliklerimiz ile bu ülkeye akredite olan Antananarivo Büyükelçiliğimiz nezdinde yapılan araştırma sonucu, Komorlar Birliği yetkililerinin bahsekonu haberde belirtilen amaçla herhangi bir vize başvurusunda bulunmadıkları tespit edilmiştir.

Bu çerçevede, sözkonusu haberde yer alan, Komorlar Birliği yetkililerinin Bakanlığımız diplomatlarınca engellendiği yönündeki ifadeler gerçeği yansıtmamaktadır.

Öte yandan, ülkemize seyahat etmek isteyen Komorlar Birliği vatandaşlarına kısa süreli turistik giriş vizeleri Dış Temsilciliklerimizce verilmektedir.

İlave olarak, anılan ülke vatandaşlarının belli şartlar dahilinde 30 güne kadar ikamet süreli tek giriş kaşe vizelerini Atatürk Havalimanı hudut kapısında almaları mümkündür. Ayrıca, Komorlar Birliği vatandaşlarına 17 Nisan 2013 tarihinde Bakanlığımızca başlatılan e-Vize kolaylığından yararlanma imkanı da tanınmıştır. Bu çerçevede, anılan ülke vatandaşları 30 güne kadar ikamet süreli e-Vize ile ülkemize havalimanı hudut kapılarından giriş yapabilmektedirler.