#

SC-17, 9 Temmuz 2013, Dışişleri Bakanlığı Sözcüsünün Yemen Karasularında Ele Geçirilen Silahlar Hakkındaki Bir Soruya Cevabı

Türk limanlarından ayrılan yabancı bandıralı Svetla isimli gemiye, Yemen sahil güvenlik ekipleri tarafından, 6 Temmuz günü Hudeyde açıklarında bir operasyon düzenlendiği öğrenilmiştir. Gemide yapılan aramada yakalanan ve yasadışı yollardan Yemen’e sokulmasının planlandığı anlaşılan kurusıkı silahlara el konulduğu, aralarında Türk uyrukluların da bulunduğu öğrenilen mürettebatın ise gözetim altına alındığı bildirilmiştir. Olayla ilgili olarak Yemen makamlarınca başlatılan soruşturma devam etmekte olup, Türk mürettebatın durumu Sana Büyükelçiliğimizce yakından takip edilmektedir.

Son aylarda Yemen’de vuku bulan ve Türkiye çıkışlı olduğu iddia edilen silah kaçakçılığı olayları üzerine iki ülke arasında güvenlik diyalog ve işbirliği sıkılaştırılmıştır. Konunun tüm boyutları ile soruşturulması amacıyla Yemen makamlarıyla gereken her türlü işbirliğine devam olunacaktır.

Türkiye, içinde bulunduğu geçiş ve dönüşüm sürecinde Yemen'in istikrar ve güvenliği ile dost ve kardeş Yemen halkının esenlik ve refahına yönelik kararlı desteğini sürdürecektir.