#

SC-11, 14 Haziran 2013, Dışişleri Bakanlığı Sözcüsünün Suriye’de Rejimin Kimyasal Silah Kullanması Konusundaki Bir Soruya Cevabı

Suriye'de rejimin kendi halkına karşı giriştiği acımasız savaş, kimyasal silah kullanıldığı iddialarıyla yeni bir boyut kazanmıştır. Uluslararası camiada büyük endişe yaratan bu iddialar Türkiye dahil çeşitli ülkeler tarafından titizlikle araştırılmıştır.

Son olarak, ABD tarafından bu konuda yapılan açıklamada, rejimin kimyasal silah kullandığı yönündeki iddiaların kuşkuya yer bırakmayacak şekilde doğrulandığı bildirilmiştir. Bu sonuç,Türk makamlarında mevcut bulgularla örtüşmektedir.

Rejimin savaş uçakları ve balistik füzeler dahil her türlü ağır silahı kullanarak kendi halkına karşı yürüttüğü savaş bugüne kadar onbinlerce insanın hayatına malolmuştur. Bu kez, kimyasal silah da kullanıldığının ortaya çıkması, bu rejimin gaddarlığının ve acımasızlığının yanısıra dünya barışı için ne denli büyük bir tehdit teşkil ettiğini de bariz şekilde ortaya koymaktadır.

Rejimin kimyasal silahlar da kullanmak suretiyle sürdürdüğü savaş, insanlığa karşı işlenmiş bir suçtur. Rejimin barbarca uygulamaları Suriye halkına felaket getirmekte ve Suriye ülkesini her geçen gün karanlıklara sürüklemektedir. Uluslararası camia bu mezalim karşısında artık birleşmeli ve tavrını açıkça ortaya koymalıdır. Rejimin bu saldırıları derhal durdurulmalı ve Suriye halkının meşru talepleri ile iradesi doğrultusunda demokratik dönüşüm süreci bir an önce başlatılmalıdır.

Türkiye, dost ve kardeş Suriye halkının yanında durmaya ve bu amaçlar doğrultusunda destek vermeye devam edecektir.