#

Sayın Bakanımızın Sayın Cumhurbaşkanımızın ve milletimizin taziyelerini iletmek üzere Yeni Zelanda’yı ziyareti, 17-18 Mart 2019

Sayın Bakanımızın Sayın Cumhurbaşkanımızın ve milletimizin taziyelerini iletmek üzere Yeni Zelanda’yı ziyareti, 17-18 Mart 2019

Sayın Bakanımız, Sayın Cumhurbaşkanımızın ve milletimizin taziyelerini iletmek ve Yeni Zelanda halkıyla dayanışmamızı göstermek üzere Cumhurbaşkanı Yardımcısı Sayın Fuat Oktay’la birlikte Yeni Zelanda’yı ziyaret etti.

17 Mart 2019 tarihinde Sayın Bakanımız, hain terör saldırısına maruz kalan kardeşlerimize destek olmak ve Yeni Zelanda halkıyla dayanışmamızı göstermek üzere Christchurch’e geldiklerini ve İslamofobiye karşı topyekun mücadele edilmesi gerektiğini vurguladı.

Aynı gün Sayın Cumhurbaşkanı Yardımcımız ve Sayın Bakanımız Yeni Zelanda Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Winston Peters’la bir görüşme gerçekleştirdiler ve milletimiz adına taziyelerimizi ilettiler.

Sayın Bakanımız yıllarca terörle mücadele etmiş bir ülke olarak bu konuda Yeni Zelanda’ya her türlü yardıma hazır olduğumuzu ifade etti.

Bilahare saldırıdan kurtulan Al-Noor camii imamı ve Christchurch'deki Müslüman kardeşlerimizle de biraraya geldiler.

Duygu dolu buluşmada, başsağlığı ve sabır dilekleri iletildi; acılarının paylaşıldığı ve milletçe bu acılı günlerinde her türlü yardıma hazır olduğumuz vurgulandı.

18 Mart 2019 tarihinde Sayın Cumhurbaşkanı Yardımcımız ve Sayın Bakanımız Yeni Zelanda’daki vatandaşlarımızla biraraya geldiler.

Sayın Bakanımız aramızda binlerce kilometre olsa da Yeni Zelanda’daki vatandaşlarımızla gönüllerimizin bir olduğunu; nerede olursa olsunlar her zaman yanlarında olacağımızı, hiçbir zaman onları yalnız bırakmayacağımızı ifade etti.

Aynı gün Sayın Cumhurbaşkanı Yardımcımız ve Sayın Bakanımız hain terör saldırısından sonra Christchurch Hastanesinde tedavi gören kardeşlerimizi ziyaret ettiler ve acil şifalar dilediler.

Bilahare, Sayın Cumhurbaşkanı Yardımcımız ve Sayın Bakanımız hain terör saldırısında onlarca Müslüman kardeşimizin katledildiği Al Noor camiinde hayatını kaybeden masumlar için dua ettiler.

Sayın Cumhurbaşkanı Yardımcımız ve Sayın Bakanımız Christchurch Belediye Başkanı Lianne Dalziel’le yaptıkları görüşmede, Christchurch halkının Müslüman cemaate göstermiş olduğu içten dayanışma için teşekkür ettiler.

Sayın Cumhurbaşkanı Yardımcımız ve Sayın Bakanımız Yeni Zelanda Genel Valisi Patsy Reddy’le de biraraya geldiler ve Sayın Cumhurbaşkanımızın taziyelerini ve selamlarını ilettiler.

Son olarak, “Bridge of Remembrance” Anıtına çelenk koydular ve istikbalimiz için hayatlarını feda eden tüm şehitlerimizi ve terör kurbanlarını rahmetle andılar.

Sayın Bakanımız bu vesileyle, ülkemizin küresel terörle ilk tanışmasının diplomatlarımıza ve ailelerine yapılan menfur saldırılarla olduğunu vurguladı.