#

Sayın Bakanımızın Venezuela’yı ziyareti, 18 Ağustos 2020

Sayın Bakanımızın Venezuela’yı ziyareti, 18 Ağustos 2020

Sayın Bakanımız ilişkilerimizi ele almak ve anlaşmalar yapmak üzere diplomatik ilişkilerimizin 70.yıldönümünde Venezuela’yı ziyaret etti.

Sayın Bakanımız Venezuela Dışişleri Bakanı Jorge Arreaza’yla, ilgili Bakanların da katılımıyla, kapsamlı bir görüşme yaptı.

Görüşmenin ardından, iki Bakan ortak basın toplantısı düzenledi.

Sayın Bakanımız TİKA hastanemiz dahil Venezuela’ya sağlık alanında desteğimizin salgın sonrasında da devam edeceğini vurguladı.

Sayın Bakanımız ayrıca Venezuela Cumhurbaşkanı Başyardımcısı Delcy Rodriguez’le de bir araya geldi. Görüşmede işbirliği imkanları ve bölgesel gelişmeler ele alındı.

Bilahare Sayın Bakanımız, Venezuela Cumhurbaşkanı Nicolas Maduro tarafından kabul edildi ve kendilerine Sayın Cumhurbaşkanımızın selamlarını ve davetini iletti. Sayın Bakanımız ilişkilerimizin 70. yıldönümünde Cumhurbaşkanlarımız arasındaki dostluğun işbirliğimizi daha ilerleteceğini vurguladı.

Ziyaret kapsamında Venezuela ile “Diplomatik İlişkilerin Tesisi 70. Yıl Ortak Bildirisi”, “Kültürel İşbirliği Anlaşması”, “Kültür Merkezleri Anlaşması”, “Arşiv Alanında İşbirliği Protokolü” ve “Venezuela’da Türk Kürsüsü Kurulmasına İlişkin Protokol” imzalandı.