#

Sayın Bakanımızın Küba’yı ziyareti, 17-18 Mayıs 2019

Sayın Bakanımızın Küba’yı ziyareti, 17-18 Mayıs 2019

Sayın Bakanımız Finlandiya’da düzenlenen Avrupa Konseyi Bakanlar Komitesi toplantısının ardından 17-18 Mayıs 2019 tarihlerinde Küba’yı ziyaret etti.

17 Mayıs 2019 tarihinde Sayın Bakanımız Eski Havana Tarihi Miras Kurumu Başkanı Eusebio Leal’e Bakanlığımızın Üstün Hizmet Ödülünü verdi.

Sayın Bakanımız Atatürk büstünü Havana’nın en güzel köşesine taşıyan şehir tarihçisi Eusebio Leal’e Bakanlığımızın Üstün Hizmet Ödülünü vermenin büyük mutluluk olduğunu ifade etti.

18 Mayıs 2019 tarihinde Sayın Bakanımız Küba Dışişleri Bakanı Bruno Rodriguez Parrilla’yla bir görüşme gerçekleştirdi.

Sayın Bakanımız Küba’daki Türk yatırımlarının arttığını ve ilişkilerimizi tarım, inşaat, altyapı, enerji, sağlık ve turizm sektörlerinde geliştireceğimizi ifade etti.

Aynı gün Sayın Bakanımız Küba Halkın Gücü Ulusal Parlamentosu Başkanı Esteban Lazo Hernandez’le de biraraya geldi.

Sayın Bakanımız Türkiye-Küba ilişkilerinin çok iyi düzeyde olduğunu ve Parlamentolararası temasları artıracağımızı ifade etti. Sayın Bakanımız TBMM’nin Latin Amerika ve Karayipler Parlamentolar Birliğinde gözlemci olacağını vurguladı.

Sayın Bakanımız daha sonra Küba Devlet Başkan Yardımcısı Ricardo Cabrisas’la da bir görüşme gerçekleştirdi.

Sayın Bakanımız THY uçuşlarının Küba’yla ticaret ve turizm ilişkilerimizi olumlu etkilediğini ve ikili ticaretimizi 200 milyon dolara çıkartacağımızı ifade etti.

Bilahare Sayın Bakanımız Küba Devlet ve Bakanlar Konseyi Başkanı Miguel Diaz-Canel Bermudez tarafından kabul edildi.

Sayın Bakanımız ‪tek taraflı yaptırımlara karşı olduğumuzu ve Küba’ya uygulanan ambargoya son verilmesi için BM Genel Kurulu Kararını desteklemeye devam edeceğimizi vurguladı.