#

Sayın Bakanımızın Guatemala’yı ziyareti, 20-21 Mayıs 2019

Sayın Bakanımızın Guatemala’yı ziyareti, 20-21 Mayıs 2019

Sayın Bakanımız Meksika ziyaretinin ardından 20-21 Mayıs 2019 tarihlerinde Türkiye-Orta Amerika Entegrasyon Örgütü (SICA) Dışişleri Bakanları III. Siyasi Forumuna katılmak ve ikili görüşmeler yapmak üzere Guatemala’yı ziyaret etti.

Sayın Bakanımız 20 Mayıs 2019 tarihinde Guatemala Devlet Başkanı Jimmy Morales tarafından kabul edildi.

Sayın Bakanımız karşılıklı açtığımız Büyükelçiliklerimizle ivme kazanan Türkiye-Guatemala ilişkilerini her alanda ilerleteceğimizi ifade etti.

Aynı gün Sayın Bakanımız Büyükelçiliğimizin hizmet binasının açılışını yaptı.

Sayın Bakanımız Guatemala’nın ülkemizle Orta Amerika arasında güçlü bir köprü vazifesi gördüğünü vurguladı.

Sayın Bakanımız 21 Mayıs 2019 tarihinde Guatemala Dışişleri Bakanı Sandra Erica Jovel Polanco’yla bir görüşme bir gerçekleştirdi.

‪‪Sayın Bakanımız Orta Amerika’nın en önemli ülkelerinden Guatemala’yla ticari ilişkilerimizi artıracağımızı vurguladı.

Aynı gün Sayın Bakanımız Kosta Rika Dışişleri Bakanı Manuel Ventura Robles’le de biraraya geldi.

Sayın Bakanımız 2020’de Kosta Rika’yla diplomatik ilişkilerimizin 70. yılını kutlayacağımızı ve ticaret ve karşılıklı yatırımları geliştireceğimizi ifade etti.

Sayın Bakanımız daha sonra Türkiye-Orta Amerika Entegrasyon Sistemi (SICA) Dışişleri Bakanları III. Siyasi Forumuna katıldı.

Sayın Bakanımız Orta Amerika’nın bölgesel örgütü SICA’yla toplantıda imzalanan anlaşmayla bölgedeki ticari ve siyasi varlığımızın güçleneceğini vurguladı.

Bilahare Sayın Bakanımız Nikaragua Bayındırlık, Sanayi ve Ticaret Bakanı Solorzano Delgadillo’yla da bir görüşme gerçekleştirdi.

‪Sayın Bakanımız Nikaragua’yla bölgesel konulara ilişkin görüşlerimizin örtüşmesinden memnuniyet duyduğumuzu ve siyasi ve ekonomik ilişkilerimizi artıracağımızı ifade etti.