#

Sayın Bakanımızın Gine Bissau’yu ziyareti, 10 Eylül 2020

Sayın Bakanımızın Gine Bissau’yu ziyareti, 10 Eylül 2020

Sayın Bakanımız 10 Eylül 2020 tarihinde Gine Bissau’yu ziyaret etti.

Gine Bissau’ya Dışişleri Bakanı düzeyinde gerçekleştirilen bu ilk ziyarette Sayın Bakanımız Gine Bissau Dışişleri, Uluslararası Kalkınma ve Topluluklar Bakanı Suzi Carla Barbosa’yla verimli bir görüşme gerçekleştirdi.

Görüşmenin ardından, iki Bakan ortak basın toplantısı düzenledi.

Sayın Bakanımız, Afrika’da 43. Büyükelçiliğimizi Gine Bissau’da, 44. Büyükelçiliğimizi de Togo’da açacağımızı, ekonomi ve ticarette işbirliğimizi geliştireceğimizi kaydetti.

Ziyaret kapsamında iki ülke arasında bilişim teknolojileri ve diplomatik arşivler, hava ulaştırma ve Maarif Vakfı’nın Gine Bissau’daki eğitim kurumlarının idaresi alanlarında anlaşmalar imzalandı.

Aynı gün Sayın Bakanımız Gine Bissau Başbakanı Nuno Gomes Nabiam'la da samimi bir görüşme gerçekleştirerek kendisini ülkemize davet etti.

Sayın Bakanımız ayrıca Ticari ve Ekonomik İşbirliği Anlaşmasını tamamlayarak, Karma Ekonomik Komisyonun ilk toplantısını yapacağımızı, savunma sanayii, enerji, turizm, tarım ve balıkçılıkta da işbirliğimizi güçlendireceğimizi belirtti.

Bilahare, Sayın Bakanımız Gine-Bissau Cumhurbaşkanı Umaro Sissoco Embalo tarafından kabul edildi ve kendilerine Sayın Cumhurbaşkanımızın selamlarını iletti.

Görüşmede başta Mali ve Libya olmak üzere bölgesel gelişmeler ele alındı.

Sayın Bakanımız ayrıca kendisine takdim edilen Devlet Nişanı’nı gururla taşıyacağını da ifade etti.

Son olarak aynı gün Sayın Bakanımız Avrupa Parlamentosu Dış İlişkiler Komitesine videokonferans aracılığıyla hitap etti.