#

Sayın Bakanımızın Güney Doğu Avrupa İşbirliği Süreci Gayrıresmi Dışişleri Bakanları Toplantısına katılımı, 6 Kasım 2020

Sayın Bakanımızın Güney Doğu Avrupa İşbirliği Süreci Gayrıresmi Dışişleri Bakanları Toplantısına katılımı, 6 Kasım 2020

Güney Doğu Avrupa İşbirliği Süreci (GDAÜ) Gayrıresmi Dışişleri Bakanları Toplantısı, Sayın Bakanımızın başkanlığında 6 Kasım 2020 tarihinde Antalya’da gerçekleştirildi.

Sayın Bakanımız toplantıda pandemi tecrübelerimize dayanarak işbirliğini artıracağımızı, sorunları sınırlara duvar örerek çözemeyeceğimizi, aksine ülkelerimiz arasındaki bağları daha da güçlendirmemiz gerektiğini vurguladı.

Bilahare Sayın Bakanımız Bosna Hersek Dışişleri Bakanı Bisera Turkovic ve Hırvatistan Dışişleri ve Avrupa İşleri Bakanı Gordan Grlic Radman’la birlikte Türkiye-Bosna Hersek-Hırvatistan Üçlü Danışma Mekanizması toplantısını gerçekleştirdi.

Sayın Bakanımız ekonomik, siyasi ve kültürel bağlarımızı güçlendireceğimizin ve çok taraflı işbirliğiyle bölgedeki istikrar ve refahın artması için çalıştığımızın altını çizdi.

Aynı gün, Sayın Bakanımız Bosna Hersek Dışişleri Bakanı Bisera Turkovic ve Sırbistan Dışişleri Bakanı Nikola Selakovic’le birlikte Türkiye-Bosna Hersek-Sırbistan Üçlü Danışma Mekanizması toplantısını gerçekleştirdi.

Sayın Bakanımız siyasi istikrar ve ekonomik refahın birlikte yürüdüğünü, Saraybosna-Belgrad Otoyolunun anlamlı bir Barış Projesi olduğunu ve ciddi yatırım çekeceğini belirtti.

Sonrasında Sayın Bakanımız Hırvatistan Dışişleri ve Avrupa İşleri Bakanı Gordan Grlic Radman’la görüşerek ikili ilişkilerimizi ve bölgesel konuları değerlendirdi.

Sayın Bakanımız Hırvatistan ile Ortak Ekonomik ve Ticaret Komisyonu'nu tesis etmeyi ve Karma Ekonomik Komisyon’u canlandırmak istediğimizi ifade etti.

Bilahare Sayın Bakanımız Kuzey Makedonya Dışişleri Bakanı Bujar Osmani’yle biraraya gelerek yeni görevi nedeniyle kendisini tekrar tebrik etti.

Sayın Bakanımız terörle mücadele ve savunma başta olmak üzere işbirliğimizi her alanda daha da geliştireceğimizi ve ticaret hacmimizi 1 milyar ABD Dolarına çıkarmak için birlikte çalışacağımızı kaydetti.

Daha sonra Sayın Bakanımız Arnavutluk’un Dışişleri Bakanı Vekili Gent Cakaj’la verimli bir görüşme gerçekleştirdi.

Sayın Bakanımız terörizmle mücadelede somut işbirliğinin önemini vurguladığımızı, Arnavutluk’taki en büyük yatırımcı ülke olduğumuzu ve savunma ve ekonomi dahil işbirliğimizi her alanda daha da ilerleteceğimizi vurguladı.

Son olarak Sayın Bakanımız Bosna Hersek Dışişleri Bakanı Bisera Turkovic’le görüştü ve Bakanlıklarımız arasında diplomatik arşiv ve protokol alanlarında işbirliğine ilişkin iki Mutabakat Muhtırası imzaladı.

Sayın Bakanımız ayrıca Bosna Hersek’in istikrar ve bütünlüğüne güçlü desteğimizin devam edeceğini kaydetti.