#

Sayın Bakanımızın Dominik Cumhuriyeti’nin Seçilmiş Cumhurbaşkanının yemin törenine katılmak üzere Dominik Cumhuriyeti’ni ziyareti, 16 Ağustos 2020

Sayın Bakanımızın Dominik Cumhuriyeti’nin Seçilmiş Cumhurbaşkanının yemin törenine katılmak üzere Dominik Cumhuriyeti’ni ziyareti, 16 Ağustos 2020

Sayın Bakanımız 16 Ağustos 2020 tarihinde Santo Domingo’da Dominik Cumhuriyeti’nin seçilmiş Cumhurbaşkanı Luis Abinader Corona’nın yemin törenine katıldı.

Sayın Bakanımız, Dominik Cumhuriyeti yeni Cumhurbaşkanı Luis Abinader’le görüştü ve Sayın Cumhurbaşkanımızın tebrik, selam ve davetini iletti. Ayrıca, turizm ve altyapı yatırım imkanlarını değerlendirdiklerini ve Cumhurbaşkanı Abinader’in döneminde dostane ilişkilerimizin daha da gelişeceğini ifade etti.

Sayın Bakanımız ayrıca Dominik Cumhuriyeti eski Dışişleri Bakanı Miguel Vargas’la bir araya geldi. Sayın Bakanımız salgın sürecinde vatandaşlarımızın tahliyesindeki yardımları ve görev süresi boyunca sergilediği işbirliği için kendisine teşekkürlerini iletti.

Aynı gün Sayın Bakanımız ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo’yla ikili ilişkilerimiz ile Doğu Akdeniz, Libya ve Suriye gibi önemli konuların ele alındığı bir görüşme de gerçekleştirdi.

Sayın Bakanımız Yunan-Rum ikilisinin kışkırtıcı adımları karşısında ülkemizin ve Kıbrıs Türklerinin haklarını korumaya devam edeceğimizi vurguladı.

Yemin töreni vesilesiyle Sayın Bakanımız ayrıca, Gine-Bissau Cumhurbaşkanı Umaro SissocoEmbalo, İspanya Dışişleri, Avrupa Birliği ve İşbirliği Bakanı Arancha Gonzalez Laya, Guetamala Dışişleri Bakanı Pedro Brolo ve Sırbistan Çalışma, İstihdam, Gaziler ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zoran Djordevic’le de Santo Domingo’da ikili görüşmeler gerçekleştirdi.