#

Sayın Bakanımızın Birleşmiş Milletler 74. Genel Kurulu toplantılarına katılmak üzere ABD’yi ziyareti, 25 Eylül 2019

Sayın Bakanımızın Birleşmiş Milletler 74. Genel Kurulu toplantılarına katılmak üzere ABD’yi ziyareti, 25 Eylül 2019

Sayın Bakanımızın Birleşmiş Milletler 74. Genel Kurulu vesilesiyle gerçekleştirmekte olduğu New York ziyareti devam ediyor.

Sayın Bakanımız 25 Eylül 2019 tarihinde Güney Doğu Avrupa Ülkeleri İşbirliği Süreci Gayrıresmi Dışişleri Bakanları Toplantısına katıldı.

Sayın Bakanımız Balkanlar’da bölgesel işbirliğinin ve dayanışmanın önem taşıdığını ve Güney Doğu Avrupa Ülkeleri İşbirliği sürecinin bölge ülkeleri arasındaki işbirliğini güçlendirdiğini ifade etti.

Aynı gün, Sayın Bakanımız Terörizmle Mücadele Küresel Forumu Onuncu Bakanlar Oturumuna da katıldı.

Sayın Bakanımız farklı terör örgütlerinin saldırılarına hedef olan bir ülke olarak uluslararası toplumun terör örgütleri arasında ayrım gözetmemesi gerektiğini vurguladı.

Bilahare Sayın Bakanımız İslam İşbirliği Teşkilatı (İİT) Jammu-Keşmir Temas Grubu Toplantısına katıldı.

Sayın Bakanımız İİT üyeleri olarak Keşmir halkının maruz kaldığı acı karşısında sessiz kalmayacağımızı ve bu zor zamanlarında Keşmirli kardeşlerimizle dayanışma içinde olmaya devam edeceğimizi vurguladı.

Sayın Bakanımız Marşal Adaları Dışişleri Bakanı John M. Silk, Zambiya Dışişleri Bakanı Joseph Malanji ve Tunus Dışişleri Bakanı Khemais Jhinaoui‘yla da birer görüşme gerçekleştirdi.

Görüşmelerde işbirliği imkanlarımız hakkında görüş alışverişinde bulunuldu.

Son olarak, Sayın Bakanımız İİT Filistin Komitesi Toplantısına katıldı.

Sayın Bakanımız, uluslararası toplumun, Sayın Cumhurbaşkanımızın belirttiği gibi, BM kararlarını ve uluslararası hukuku pervasızca çiğneyen İsrail’in yayılmacı politikaları karşısında harekete geçmesi gerektiğini ifade etti.