#

Sayın Bakanımızın Birleşmiş Milletler 74. Genel Kurulu toplantılarına katılmak üzere ABD’yi ziyareti, 24 Eylül 2019

Sayın Bakanımızın Birleşmiş Milletler 74. Genel Kurulu toplantılarına katılmak üzere ABD’yi ziyareti, 24 Eylül 2019

Sayın Bakanımızın Birleşmiş Milletler 74. Genel Kurulu vesilesiyle gerçekleştirmekte olduğu New York ziyareti devam ediyor.

Sayın Bakanımız 24 Eylül 2019 tarihinde Lübnan, Ürdün ve Irak Dışişleri Bakanlarıyla Dörtlü Forumu gerçekleştirdi.

Dörtlü Forumda, Suriye’deki çatışmalardan en çok etkilenen dört komşu ülke olarak, Suriyelilerin ülkelerine güvenli ve gönüllü dönüşleri için atılabilecek adımlar ele alındı.

Aynı gün Sayın Bakanımız Avrupa Birliği tarafından düzenlenen Suriye konulu üst düzeyli toplantıya katıldı.

Sayın Bakanımız en çok mülteciye evsahipliği yapan ülke olarak Suriyeli sığınmacılar konusunda adil yük ve sorumluluk paylaşımının önemine dikkat çekti.

Bilahare Sayın Bakanımız Rohinga insani krizine ilişkin Bangladeş tarafından düzenlenen üst düzey yan etkinliğe eş-evsahibi olarak katıldı.

Sayın Bakanımız Myanmar’daki insani krize kalıcı bir çözüm bulunmasına yönelik uluslararası çabalara katkı yapmaya ve insani yardım vermeye devam edeceğimizi ifade etti.

Sayın Bakanımız ayrıca, Ürdün Dışişleri Bakanı Ayman Safadi ve Namibya Dışişleri Bakanı Netumbo Nandi-Ndaitwah ile AB Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Federica Mogherini’yle de bir araya geldi

Son olarak, Sayın Bakanımız Astana formatında Türkiye, Rusya ve İran Üçlü Dışişleri Bakanları Toplantısına katıldı.

Sayın Bakanımız Suriye’de Anayasa Komitesi’nin kurulmasından duyduğumuz memnuniyeti ve Komite’nin biran önce toplanmasının önemini vurguladı.