Rusya Federasyonu'nun Siyasi Görünümü

Rusya, başkanlık sistemiyle idare edilen, kendi anayasaları ile yasama ve yürütme organlarına sahip 21 cumhuriyet, 9 eyalet (Kray), 46 bölge (Oblast), 2 federal statüye sahip şehir (Moskova ve St. Petersburg). 5 özerk bölgeden (Avtonomnaya Oblast/Avtonomnıy Okrug) oluşan, 83 idari birimli bir federasyondur.*

Anayasa uyarınca yürütme erkinin başı konumundaki Devlet Başkanı, altı yılda bir halk tarafından seçilmektedir. RF’de son Devlet Başkanlığı seçimleri 18 Mart 2018 tarihinde gerçekleştirilmiş ve Putin %76’lık oy oranıyla Devlet Başkanlığına seçilmiştir.

Başbakan, anayasa gereğince Devlet Başkanı tarafından atanmakta ve yine Devlet Başkanının onayını alarak hükümeti oluşturmaktadır. Hükümetin göreve başlaması için Başbakanın Duma’dan güvenoyu alması gerekmektedir. Başbakanlık görevini 8 Mayıs 2012 tarihinden bu yana Dmitri Medvedev yürütmektedir. Hükümet’te 1 başbakan birinci yardımcısı, 7 başbakan yardımcısı ve 24 bakan bulunmaktadır.

Federal Parlamento'nun iki kanadı bulunmaktadır: Bunlardan Federasyon Konseyi, her bir federe birim tarafından atanan ikişer temsilciden (toplam sayı: 170) oluşmaktadır. Başkanı Valentina Matviyenko’dur. Parlamento’nun alt kanadı Devlet Duması’nın ise doğrudan halk tarafından seçilen 450 üyesi bulunmaktadır. Başkanı Vyaçeslav Volodin’dir.

*Ülkemiz, Kırım ve Sivastopol’ün Rusya Federasyonu tarafından ilhakını tanımamaktadır.