#

Rusya Federasyonu´na Seyahat Edecek Vatandaşlarımızın Dikkatine!!

 

Rusya Federasyonu (RF) hudut makamları, düzgün olmayan pasaportlarla (sayfaları yırtık, kapağı gövdesinden ayrılmış, fotoğrafı plastik kaplamadan çıkmış, aşırı yıpranmış, selobantla “tamir” edilmiş, yaprakları zımbayla tutturulmuş vb. ) bu ülkeye giriş yapmak isteyen kişilere izin vermemektedir.

Bu çerçevede, Rusya’ya seyahat etmek isteyen vatandaşlarımızın, bu ülke hudut kapılarında güçlükle karşılaşmamalarını teminen;

- Yıpranmış olan pasaportlarını vakit geçirmeden Türkiye'de veya ülkemizin RF'deki temsilciliklerine başvurarak yenileriyle değiştirmeleri gerekmekte;

- Yeni pasaport aldıklarında Türkiye'den RF'ye veya RF'den Türkiye'ye seyahat etmeden önce eski pasaportlarındaki RF vizelerinin yeni aldıkları pasaporta aktarılmasını teminen, RF İçişleri Bakanlığı Vize ve Göç İşleri Şubeleri'ne (OVİR), ya da bu ülkenin Türkiye'deki temsilciliklerine başvurmaları icap etmektedir.

Eski pasaportlardaki RF vizeleri Türkiye ve Rusya'daki havaalanı pasaport kontrol görevlilerince geçerli sayılmayacaktır.

Kamuoyuna saygıyla duyurulur.