#

Onbirinci Büyükelçiler Konferansı, 5 Ağustos 2019

Onbirinci Büyükelçiler Konferansı, 5 Ağustos 2019

Onbirinci Büyükelçiler Konferansı “Sahada ve Masada Güçlü Diplomasi” temasıyla 3-9 Ağustos 2019 tarihlerinde Ankara ve Samsun’da düzenleniyor.

5 Ağustos 2019 tarihinde Sayın Bakanımız ve Büyükelçilerimiz Dışişleri Bakanlığı Şehitliği’ni ve Anıtkabir’i ziyaret ettiler.

Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu Konferansın resmi açılışında Büyükelçilerimize ve konuklara hitap etti: http://www.mfa.gov.tr/data/BAKAN/bkon-2019-sayin-bakanimizin-acilis-konusmasi-tr.pdf

Aynı gün Sayın Bakanımız Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Kudret Özersay’la bir görüşme gerçekleştirdi ve Konferansa katılımından dolayı kendisine teşekkür etti.

Sayın Bakanımız Kıbrıs Türkü’nün güvenlik endişeleri karşılanmadan, siyasi eşitlik olmadan Kıbrıs’ta çözüm olmayacağını ve Doğu Akdeniz’de hem kendi haklarımızı hem de KKTC’nin haklarını korumaya kararlı olduğumuzu vurguladı.

KKTC Dışişleri Bakanı Kudret Özersay Büyükelçilerimize hitapta bulundu.

Bilahare Sayın Bakanımız Özbekistan Dışişleri Bakanı Abdulaziz Kamilov’la da biraraya geldi ve Konferansa katılımından dolayı teşekkür etti.

Sayın Bakanımız kardeş ve stratejik ortak Özbekistan’la ilişkilerimizi her alanda eşitlik ve ortak fayda temelinde derinleştirdiğimizi ve bugün imzalanan “2020-2021 İşbirliği Planı”nın bunun somut bir adımı olduğunu ifade etti.

Özbekistan Dışişleri Bakanı Abdulaziz Kamilov da Büyükelçilerimize hitapta bulundu.

Daha sonra Sayın Bakanımız Ürdün Dışişleri Bakanı Ayman Safadi’yle bir görüşme gerçekleştirdi ve kendisine Konferansa katılımından dolayı teşekkür etti.

Sayın Bakanımız Filistin davasını ve Kudüs’ün statüsünü beraber savunmaya devam edeceğimizi ve kardeş Ürdün’le ilişkilerimizi daha da geliştireceğimizi vurguladı.

Ürdün Dışişleri Bakanı Ayman Safadi Büyükelçilerimize hitapta bulundu.

Son olarak Sayın Bakanımız Kültür ve Turizm Bakanımız Mehmet Nuri Ersoy’la biraraya geldi ve kendisine Konferansa katılımından dolayı teşekkür etti.

Sayın Bakanımız yurtdışında ülkemizin tanıtımında Kültür ve Turizm Bakanlığımızla her zaman yakın işbirliği içinde çalıştığımızı ifade etti.

Kültür ve Turizm Bakanımız Mehmet Nuri Ersoy Büyükelçilerimize hitapta bulundu.

4 Ağustos 2019 tarihinde Sayın Bakanımız Onbirinci Büyükelçiler Konferansı’nın resmi açılışından önce Büyükelçilerimizle bir istişare toplantısı gerçekleştirdi.

Aynı gün Onbirinci Büyükelçiler Konferansı çerçevesinde “Kriz Yönetimi ve Çatışmaların Çözümü” konulu bir panel düzenlendi. Panele BM Lübnan Özel Temsilcisi Jan Kubis, Avusturya eski Dışişleri Bakanı Karin Kneissl, BM Libya Özel Temsilcisi Ghassan Salame ve Büyükelçi Ertuğrul Apakan katıldı.